Τεράστιος Σάκοτα! Κράτησε… όρθια την ΑΕΚ με Τρικαλα

Ήταν ένα συγκλονιστικό ματς. Η ΑΕΚ έπαιξε με τη… φωτιά, αλλά με επική ανατροπή στο τελευταίο πεντάλεπτο γλίτωσε το.. κάζο στο ΟΑΚΑ, νικώντας με 87-82 σε ματς για την 17η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.. Ήττα για ΠΑΟΚ στην Πάτρα.

Η ΑΕΚ «φλέρταρε» με την πρώτη εντός έδρας ήττα της, αλλά με τεράστια ψυχικά αποθέματα πέτυχε την ανατροπή και κράτησε αλώβητο το ΟΑΚΑ. Η τρίτη της κατάταξης, Ένωση, επικράτησε με 87-82 των Τρικάλων, για την 17η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, πανηγυρίζοντας την 14η νίκη της.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έφτασε να προηγείται ακόμη και με 16 πόντους, αλλά και στο +12 πέντε λεπτά πριν το τέλος. Μεγάλος πρωταγωνιστής της ανατροπής της ομάδας του Ζντοβτς, ο Σάκοτα με 25 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν στο σκοράρισμα οι Μακ Γκραθ και Ελονού με 14.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 37-42, 51-62, 87-82

Ο ΠΑΟΚ «σκόνταψε» στην Πάτρα, απέναντι στον Απόλλωνα, υπέστη την 8η εφετινή ήττα του και τέθηκε εκτός τετράδας. Οι Αχαιοί επικράτησαν με 88-79 της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλου, για την 17η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, και πήραν την πολύτιμη πέμπτη νίκη, που κρατά «ζωντανό» το όνειρο της παραμονής.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-34, 56-46, 88-79

Με… τέρμα το γκάζι της επίθεσης στη δεύτερη περίοδο ο Άρης πέρασε ένα ήσυχο απόγευμα στο Αλεξάνδρειο, αυξάνοντας το ρεκόρ του σε 10-7. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 80-64 του Προμηθέα Πατρών, για την 17η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, και παραμένουν στο «κυνήγι» της τετράδας.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 40-27, 57-46, 80-64

Σπουδαίο «διπλό», στην προσπάθεια που καταβάλει για αποφυγή του υποβιβασμού, πανηγύρισε στη Λευκάδα ο Κόροιβος. Η ομάδα της Αμαλιάδας επικράτησε με 69-65 της ουραγού Δόξας (3-14), για την 17η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, πανηγυρίζοντας την πολύτιμη πέμπτη εφετινή νίκη της.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 36-35, 53-52, 65-69

Ακόμη ένα βήμα εξασφάλισης μίας θέσης στην οκτάδα που οδηγεί στα πλέι οφ της Α1 Ανδρών έκανε σήμερα το Λαύριο. Η ομάδα του Χρήστου Σερελη επικράτησε με 73-62 του Ρεθύμνου, για την 17η αγωνιστική, και «έπιασε» τους φιλοξενούμενους στην κατάταξη με ρεκόρ 7-10.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 41-24, 54-48, 73-62