Πέμπτη, 2 Μαΐ

Το “κάστρο” του Αστέρα και το… 13άρι του Μπαράλες

Με τέρμα του Μπαράλες (13ο στο πρωτάθλημα) ο Αστέρας Τρίπολης υποχρέωσε τον Ατρόμητο στην πρώτη ήττα από την ημέρα που στον πάγκο της ομάδας των δυτικών προαστίων βρίσκεται ο Νίκος Νιόπλιας (1-0) και εδραιώθηκε στην πεντάδα της… Ευρώπης – Αήττητοι παρέμειναν στην έδρα τους οι Αρκάδες

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Από τα πρώτα του λεπτά, το σημαντικό αυτό παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό, με τις δυο ομάδες να έχουν επιθετική διάθεση. Ο Αστέρας προσπάθησε να έχει στην κατοχή του την μπάλα, αλλά δυσκολεύτηκε απέναντι στον πολύ καλά στημένο Ατρόμητο. Απ’ την μεριά τους, οι Περιστεριώτες θέλησαν να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα του Ναπολεόνι, χάνοντας την πρώτη τους ευκαιρία στο 10′, με τον Ζησόπουλο να σταματά τελευταία στιγμή το πλασέ του Ιταλού επιθετικού

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια είχε για κάποιο διάστημα καλύτερη κυκλοφορία, αλλά οι Αρκάδες ήταν αυτοί που “άγγιξαν” το 1-0 στο 24, με τον Πάρα να στέλνει -με κοντινή κεφαλιά- την μπάλα μόλις άουτ. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί πίεζαν, είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες και πριν πάνε στα αποδυτήρια (45′) έφτασαν στο 1-0, με την κεφαλιά του Μπαράλες.

Με την έναρξη της επανάληψης η βροχή έκανε αισθητή την παρουσία της, με τον Ατρόμητο να κρατά περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή του και να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 66′, με τον Μαρσελίνιο να μην μπορεί να πλασάρει σωστά από δύσκολη θέση. Το παιχνίδι δεν είχε τον ίδιο ρυθμό ευκαιριών που είχε στο πρώτο 45λεπτο, με τους Αρκάδες να φτάνουν πολύ κοντά σε ένα ακόμα γκολ, σε δυο προσπάθειες του Γιαννιώτα (86′, 88′)