Πέμπτη, 18 Απρ.

Τριάρα η Παρί Σεν Ζερμέν με… 100άρη Εμπαπέ (video)

Με τον Κίλιαν Εμπαπέ να γράφει τη δική του ιστορία στην ομάδα, η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 3-1 στην έδρα της Μονπελιέ και διατήρησε τη διαφορά της στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος.

Ο Νταγκμπά άνοιξε το σκορ στο 33ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μαβιντίντι στο 42ο λεπτό και χρειάστηκε να περάσει στο ματς ο Εμπαπέ για να πανηγυρίσουν μία ακόμη νίκη οι Παριζιάνοι.

Ο νεαρός Γάλλος στράικερ βελτίωσε την επιθετική εικόνα της Παρί και με τον Κιν να δίνει ξανά το προβάδισμα στο 78′, ο ίδιος “χτύπησε” στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, για να πετύχει το 100ο γκολ του με τη φανέλα των πρωτευουσιάνων.

Η Παρί Σεν Ζερμέν παρέμεινε έτσι στην πρώτη θέση με 28 βαθμούς, έχοντας τέσσερις βαθμούς περισσότερους από τη Μαρσέιγ, αλλά με δύο ματς παραπάνω.