Πέμπτη, 2 Μαΐ

Τσέλσι – Μάντσεστερ Σίτι 4-4: Επικό ματς στην Premier League με ισοφάριση στις καθυστερήσεις

«Διαφήμιση» του ποδοσφαίρου ήταν το Τσέλσι – Μάντσεστερ Σίτι. Φάσεις, γκολ, ανατροπές του σκορ και ένα απίστευτο 4-4 στο «Στάμφορντ Μπριτζ», με τον Πάλμερ να ισοφαρίζει στο 90+5′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Κερδισμένη της αγωνιστικής η Λίβερπουλ.

Απίθανο παιχνίδι στο «Στάμφορντ Μπριτζ», με νικήτρια την… Λίβερπουλ! Τσέλσι και Μάντσεστερ Σίτι έφεραν ένα εκπληκτικό 4-4 για τη 12η αγωνιστική της Premier League, με το αποτέλεσμα να κρίνεται στις καθυστερήσεις.

Ο βαθμός αυτός διατήρησε την Μάντσεστερ Σίτι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (28β.) αλλά πλέον η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα νιώθει την… ανάσα της Λίβερπουλ (βρίσκεται στο -1). Τους 16 βαθμούς έφτασαν οι “μπλε”.

Η Μάντσεστερ Σίτι προηγήθηκε με το πέναλτι του Χάαλαντ στο 25’, αλλά στη συνέχεια οι «μπλε» αντέδρασαν και κατάφεραν να το «γυρίσουν» σε 2-1 με τα γκολ των Τιάγκο Σίλβα (29′) και Στέρλινγκ (37′), για να κάνει το 2-2 ο Ακάνζι με κεφαλιά στις καθυστερήσεις του Α’ μέρους.

Στην επανάληψη ο Χάαλαντ έβαλε ξανά στην πρωτοπορία τους πρωταθλητές (47′), αλλά ο Τζάκσον νίκησε την άμυνα των «πολιτών» (67′) και ισοφάρισε. Η Σίτι αντέδρασε ξανά και έκανε το 4-3 με τον Ρόδρι στο 86ο λεπτό και ενώ όλα έδειχναν πως θα έφευγε με τους τρεις βαθμούς, η Τσέλσι κέρδισε πέναλτι με τον Μπρόγια στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Πάλμερ ευστόχησε κόντρα στην παλιά του ομάδα, γράφοντας το τελικό 4-4.

Νωρίτερα, η Λίβερπουλ έστειλε σαφές μήνυμα πως είναι σε θέση να διεκδικήσει φέτος το πρωτάθλημα, νικώντας εύκολα με 3-0 στο «Ανφιλντ» την πάντα επικίνδυνη Μπρέντφορντ.