11oC Αθήνα

Τσέλσι – Ντόρτμουντ 2-0: Με ανατροπή στα προημιτελικά του Champions League

Με σκόρερ τους Στέρλινγκ και Χάβερτς, η Τσέλσι επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Ντόρτμουντ, ανέτρεψε την ήττα της με 1-0 στην Βεστφαλία και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League.

Η Τσέλσι, η οποία δεν τα πηγαίνει καλά στην Premier League, είχε εξαιρετικά δύσκολο έργο απέναντι στην πρωτοπόρο της Bundesliga, ωστόσο κατάφερε να φέρει τούμπα το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα και να αποκλείσει την Ντόρτμουντ.

Οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω κάτω με τα γκολ των Στέρλινγκ λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους και Χάβερτς στο ξεκίνημα του δεύτερου.

Ο Γερμανός διεθνής, μάλιστα, εκτέλεσε δύο φορές το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του στο 49΄ (χέρι του Βολφ), καθώς την πρώτη σημάδεψε το δοκάρι. Ο Μακέλι, όμως, διέταξε επανάληψη καθώς πριν εκτελέσει ο μέσος της Τσέλσι είχαν μπει στην περιοχή συμπαίκτες και αντίπαλοι.

Τη δεύτερη φορά ήταν εύστοχος και με το γκολ αυτό οι Λονδρέζοι πήραν την πρόκριση, παρά την προσπάθεια των Βεστφαλών για τη μείωση του σκορ, που θα έστελνε το ματς στην παράταση.