Τσέλσι – Τότεναμ 2-0: Πήρε το λονδρέζικο ντέρμπι με επικό γκολ Ζιγιέ

Η Τσέλσι πήρε το λονδρέζικο ντέρμπι της Premier League, επικρατώντας εντός έδρας της Τότεναμ με 2-0.

Η ομάδα του Τόμας Τούχελ επέστρεψε στις νίκες κι άφησε εκτός τετράδας τη φορμαρισμένη Τότεναμ. Οι “μπλε” του Λονδίνου επέστρεψαν στο -1 από τη δεύτερη Λίβερπουλ, έχοντας όμως δύο αγώνες περισσότερους. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα στην Premier League για τον Αντόνιο Κόντε, ως προπονητής της Τότεναμ.

Oι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να ανοίξουν το σκορ στο 40’, όταν ο Κέιν σκόραρε μέσα από την περιοχή μετά από μπαλιά του Σεσενιόν. Ωστόσο, το τέρμα ακυρώθηκε κατόπιν χρήσης VAR για επιθετικό φάουλ του Άγγλου φορ στον Τιάγκο Σίλβα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Τσέλσι βρήκε δύο γρήγορα γκολ και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη. Στο 47’, ένα καταπληκτικό φαλτσαριστό σουτ του Ζιγιέκ στο «γάμα» της εστίας του Γιορίς έφερε το 1-0, με τον Σίλβα να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του με κεφαλιά οκτώ λεπτά αργότερα.