Τσιτσιπάς – Αλκαράθ: Το επεισόδιο του Έλληνα τενίστα με τον διαιτητή

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε το τέταρτο γκέιμ του τρίτου σετ του προημιτελικού της Βαρκελώνης με τον Αλκαράθ, καθώς δέχθηκε δύο ποινές από τον διαιτητή του αγώνα.

Ο Έλληνας τενίστας τιμωρήθηκε, καθώς πήρε toilet break κατά τη διάρκεια του τρίτου σετ κι ενώ ήταν πίσω στο σκορ με 3-0 στα γκέιμ. Ο ρέφερι κράτησε, μάλιστα, χρόνο, τονίζοντας ότι ο Έλληνας τενίστας καθυστέρησε.

Οι ποινές που δέχθηκε ο Τσιτσιπάς προκάλεσε την αντίδραση του Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος είχε έντονο διάλογο με τον διαιτητή. «Αν κάνεις λάθος, πρέπει να απολυθείς», είπε μεταξύ άλλων ο Τσιτσιπάς στον διαιτητή.

Το κοινό που ήταν με τον Αλκαράθ (σ.σ. έπαιζε εντός έδρας στη Βαρκελώνη) δεν έχασε την ευκαιρία να αποδοκιμάσει και πάλι τον Στέφανο Τσιτσιπά.