Τετάρτη, 1 Μαΐ

Τσιτσιπάς – Μπασιλασβίλι: Εγκατέλειψε ο Γεωργιανός και 2-0 η Ελλάδα τη Γεωργία

Την πρώτη της νίκη στο ATP Cup πήρε η Ελλάδα, με τον Τσιτσιπά και τον Περβολαράκη να κάνουν το 2-0 κόντρα στη Γεωργία. Δεν υπήρχε βαθμολογικό ενδιαφέρον στο παιχνίδι, μιας και οι δύο ομάδες είχαν ήδη αποκλειστεί από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Ο Μιχάλης Περβολαράκης νίκησε πολύ εύκολα 2-0 σετ (6-3, 6-2) τον Αλεκσάντρε Μετρεβέλι στον πρώτο αγώνα της ημέρας.

Στον δεύτερο αγώνα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετώπισε τον Νικολόζ Μπασιλασβίλι. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι, κάνοντας ότι ήθελε κόντρα στον αντίπαλο του. Προηγήθηκε με 4-1 και με 0-30 στο σερβίς του Μπασιλασβίλι, με τον Γεωργιανό να αποσύρεται από τον αγώνα λόγω προβλήματος υγείας.

Ύστερα από μόλις 33 λεπτά αγώνα, ο Μπασιλασβίλι ενημέρωσε ότι δυσκολευόταν να αναπνεύσει, αποχώρησε για τα αποδυτήρια κι επιστρέφοντας έδωσε το χέρι στον Στέφανο Τσιτσιπά, εγκαταλείποντας το παιχνίδι.

Έτσι, η νίκη πήγε στον Στέφανο, με την Ελλάδα να κάνει το 2-0 κόντρα στη Γεωργία.