Πέμπτη, 18 Απρ.

Βαλένθια – Μαγιόρκα 2-2: «Τρελό» φινάλε με δύο γκολ στις καθυστερήσεις για τις «νυχτερίδες»

ΦΩΤΟ Reuters αρχείου

Η Βαλένθια βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ διαφορά μέχρι και τις καθυστερήσεις του αγώνα με τη Μαγιόρκα, αλλά με ένα απίθανο φινάλε στο “Μεστάγια”, έφθασε στην ισοφάριση με 2-2 και πήρε έναν ανέλπιστο βαθμό.

Οι “νυχτερίδες” βρέθηκαν πίσω στο σκορ από γκολ του Ροντρίγκες στο 32′ και ο Ντιακαμπί πέτυχε αυτογκόλ στο 38′, βάζοντας τους γηπεδούχους με την… πλάτη στον τοίχο.

Η αποβολή του Λι στο 55′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα άλλαξε όμως τα δεδομένα του αγώνα και η Βαλένθια “πολιόρκησε” τους φιλοξενούμενους στο υπόλοιπο της αναμέτρησης΄, για να βρει τελικά τα γκολ στις καθυστερήσεις. Στο 90+3′ ο Γκέδες μείωσε σε 2-1 και στο 90+8′ ο Γκαγιά ολοκλήρωσε το… θαύμα, “σώζοντας” έστω τον βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του.