Κυριακή, 2 Ιουν.
26oC Αθήνα

Βάλουρ – Ολυμπιακός 30-26: Έχασε στην Ισλανδία και πάει στη ρεβάνς της Χαλκίδας για να κατακτήσει το European League στο χάντμπολ

Eurokinissi

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 30-26 από τη Βαλούρ στην Ισλανδία και καλείται να κάνει μια μεγάλη ανατροπή στη ρεβάνς της Χαλκίδας, για να κατακτήσει το European League στο χάντμπολ των ανδρών.

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την πρώτη ήττα του στο φετινό European Cup ανδρών του χάντμπολ, αλλά διατηρεί τις ελπίδες του για την κατάκτηση του τροπαίου. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν στο Ρέικιαβικ από τη Βαλούρ με 30-26, στον πρώτο τελικό της διοργάνωσης, αλλά η διαφορά των τεσσάρων τερμάτων δεν είναι απαγορευτική ενόψει της ρεβάνς, που θα γίνει το επόμενο Σάββατο (25/5, 20:00) στη Χαλκίδα.

Με σχεδόν απόλυτη ισορροπία κύλησε το πρώτο ημίχρονο του πρώτου τελικού. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε αρχικά 2-0, 4-2 και 5-3, αλλά οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (7-6) στο 13΄. Ο Σάββας απάντησε με δύο συνεχόμενα τέρματα και έκοψε τη… φόρα της Βαλούρ, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν γκολ-γκολ ως την ανάπαυλα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες 14-14.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στα πρώτα λεπτά του β΄ μέρους, μέχρι που ένα μικρό σερί 3-0 των Ισλανδών τους έφερε για πρώτη φορά στο +3 (21-18), στο 41΄. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν άμεσα και με τον ίδιο τρόπο, καθώς με τέρματα των Τζίμπουλα, Βίντα και Σάββα ισοφάρισαν 21-21 στο 46΄, όμως ένα πέναλτι του Οσκαρσον και ένα γκολ του Φίνσον έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στη Βαλούρ.

Περίπου επτά λεπτά πριν τη λήξη, με τους γηπεδουχους να προηγούνται 25-24, ο Γκίσλασον χρεώθηκε με δίλεπτο, αλλά ο Ολυμπιακός, αντί να αξιοποιήσει το αριθμητικό πλεονέκτημα, δέχθηκε διαδοχικά γκολ από τον Οσκαρσον και βρέθηκε πάλι στο -3 (27-24). Ο Σάββας πέτυχε με πέναλτι το δέκατο προσωπικό του τέρμα, ο Μάγκνουσον απάντησε και, μετά από δίλεπτη στον Παποαβασίλη, ο ίδιος παίκτης ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +4. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο Σλίσκοβιτς μείωσε, για να διαμορφώσει πάλι ο Οσκαρσον (που είχε δέκα γκολ σε ισάριθμες προσπάθειες!) το τελικό 30-26.

ΒΑΛΟΥΡ (Όσκαρ Μπιάρνι Όσκαρσον): Γκούσταβσον, Γκίσλασον 2, Γιόνσον 3, Σίγκουρντσον, Θόρνταρσον, Πάλσον, Όσκαρσον 10, Στέφανσον 2, Γκούσταφσον 1, Γιούλιουσον, Χόστερτ 1, Μάγκνουσον 5, Νόρντμπεργκ 1, Φίλκισον, Πέτερσον 2, Φίνσον 3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Βίντα 3, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 4, Δομπρής, Πασσιάς 3, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 2, Μιχαηλίδης, Σάββας 10