Βιλερμπάν – Ολυμπιακός 77-75: Απίστευτη «κατάρρευση» και ήττα με buzzer beater στη 14η αγωνιστική της Euroleague

ΦΩΤΟ intime

Ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ευκαιρία να συνεχίσει το νικηφόρο σερί του, αλλά “αυτοκτόνησε” στο παιχνίδι στην έδρα της Βιλερμπάν και γνώρισε την ήττα με 77-75 στη 14η αγωνιστική της Euroleague.

Παρότι βρέθηκε να προηγείται και με 21 πόντους διαφορά, ο Ολυμπιακός πέτυχε μόνο 28 πόντους σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και επέτρεψε στη Βιλερμπάν να ολοκληρώσει μία “μυθική” ανατροπή, με buzzer beater του Νουά. Οι Πειραιώτες “έπεσαν” έτσι στο 9-5 στη Euroleague, ενώ η γαλλική ομάδα συνέχισε την ανοδική της πορεία και βρέθηκε στο 6-8 στην κατάταξη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ματς και πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, με Βεζένκοφ και Κάνααν να “οδηγούν” την ομάδα στην επίθεση. Ο Αμερικανός έφθασε μάλιστα γρήγορα τους 8 πόντους με δύο τρίποντα και οι Πειραιώτες “πυροβόλησαν” και με Γουόκαπ και Σλούκα από μακριά, για να ξεφύγουν με 21-8 στο σκορ. Η Βιλερμπάν “απάντησε” όμως με τη σειρά της με τρίποντα και “έκλεισε” το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 28-18 υπέρ των “ερυθρόλευκων”.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο, όπου η άμυνά του “εγκλώβισε” πλήρως τους Γάλλους, επιτρέποντάς τους μόνο 4 πόντους στα πρώτα 7,5 λεπτά! Η διαφορά ξέφυγε έτσι και πάνω από τους 20 πόντους, αλλά η Βιλερμπάν τη “μάζεψε” στο 47-31 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες “ανέβασαν” ξανά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, αλλά η Βιλερμπάν αντέδρασε στο τελευταίο πεντάλεπτο και με ένα επιθετικό κρεσέντο, μείωσε την απόσταση από τους φιλοξενούμενους, με το σκορ να είναι 61-50 στο 30′, υπέρ της ομάδας του Μπαρτζώκα.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Turkish Airlines EuroLeague (@euroleague)

Η αντεπίθεση των Γάλλων συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να έχει “κολλήσει” για τα καλά στην επίθεση και τη Βιλερμπάν να “πυροβολεί” από παντού, φθάνοντας τα 11/21 τρίποντα στο φινάλε. Το τελευταίο ήταν αυτό που έκρινε μάλιστα την αναμέτρηση με τον Νουά να “γράφει” το 77-75 στη λήξη του χρόνου και ενώ οι Πειραιώτες είχαν βρει φοβερή άμυνα από τον Φαλ και καλάθι προσπεράσματος από τον Λαρεντζάκη στον αιφνιδιασμό. Η Βιλερμπάν ήταν έτσι αυτή που πανηγύρισε στο τέλος, με τον Ολυμπιακό να “χαλάει” τις δύο μεγάλες νίκες το προηγούμενο 10ήμερο στη Euroleague, με ήττα από το… πουθενά στη 14η αγωνιστική.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 31-47, 50-61, 77-75

Τα στατιστικά των παικτών

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Μάθιους 14 (4/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Νουά 13 (2/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Καχούντι 14 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ντιότ 6 (2), Τάιους, Ντε Κολό 13 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Φαλ 2, Λάιτι 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Ομπάσοχαν 2, Τζάκσον-Κάρτραϊτ 4, Πονς

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 7 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 14 (4/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Λαρεντζάκης 10 (2/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Φαλ 4 (2/2 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σλούκας 13 (2/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 3 λάθη), Βεζένκοβ 16 (6/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 4, Μπόλομποϊ 7 (3/3 δίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Πίτερς, ΜακΚίσικ