Τρίτη, 30 Απρ.

«Βροχή» μεταλλίων για την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νέων

Συνολικά τέσσερα ασημένιο και δύο χάλκινα μετάλλια κατέκτησε η ελληνική ομάδα στην προτελευταία ημέρα στο Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νέων στο Μάριμπορ της Σλοβενίας.

Τα δύο ασημένια μετάλλια ήρθαν από την κολύμβηση. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Δέσποινα Πυρίλη στα 100μ ύπτιο με πανελλήνιο ρεκόρ κορασίδων σε 1:02.15 βελτιώνοντας ακόμη περισσότερο το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ. Πρώτη ήταν η Ρουμάνα Σιλιστεάνου με 1:01.07 και τρίτη η Ιταλίδα Μποσκάρο με 1:02.30.

Ο Βαγγέλης Ντούμας στα 100μ πρόσθιο σημείωσε επίδοση 1:02.88 και πήρε τη δεύτερη θέση. 1:02.78 έκανε ο νικητής Ίνγκλις (Μεγ.Βρετανία), 1:02.92 ο τρίτος Κομάν από τη Ρουμανία, 1:02.98 . Τις απονομές και στους δύο κολυμβητές έκανε ο Πρόεδρος της ΕΟΕ Σπύρος Καπράλος.

Tα άλλα τρία μετάλλια ήρθαν από το στίβο, ένα ασημένιο και δύο χάλκινα. Ο Βλαδίμηρος Ανδρεάδης ήταν δεύτερος στα 400 εμπόδια με 52.70, που είναι η δεύτερη καλύτερη επίδοση της καριέρας του πίσω από το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ Ανδρών Κ18 με 52.21. Νικητής με 51.79 ήταν ο Δανός Φρέντερικ Βο Ντε και τρίτος ο Σάββα Νόβικοβ (Εσθονία) 53.02.

Το χάλκινο πήρε ο Νίκος Σιδηρένιος στη σφυροβολία. Ο πρωταθλητής μας έστειλε τη σφύρα στα 73,41 μ. και συνέτριψε το ατομικό του ρεκόρ, το οποίο ήταν 70,95 μ. από φέτος. Ο 17χρονος είχε ακόμη έγκυρες βολές στα 68,12 μ., 71,95 μ. και 68,77 μέτρα. Ο Ούγγρος Αρμίν Ζαμπαντός με 78,92 μ. και ο Φινλανδός Ατού Κανγκασνιέμι με 75.09 μ. ανέβηκαν στις δύο πρώτες θέσεις του βάθρου.

Τέλος ο Πασχάλης Γεννίκης με 2.,06 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο άλμα εις ύψος. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Πασκουερ με 2,12μ. και δεύτερος με 2,09μ. ήταν ο Τούρκος Κουντουμπάν.

Το πρώτο μετάλλιο για την Ελλάδα στη σημερινή ημέρα, ήρθε στη γυμναστική από τον Σεραφείμ Εμινίδη. Ο 16χρονος πρωταθλητής εκτέλεσε ένα εξαιρετικό πρόγραμμα στον πλάγιο ίππο και συγκεντρώνοντας 13,633 βαθμούς πήρε τη δεύτερη θέση στη διοργάνωση.