Τρίτη, 23 Απρ.

Ζαλγκίρις Κάουνας – Παναθηναϊκός: “Αυτοκτονία”! “Πράσινη” αποδιοργάνωση και ήττα

Εκτός έδρας δεν μπορεί! Ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικός στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην “Zalgirio Arena” τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση και γνώρισε την ήττα από την Ζαλγκίρις Κάουνας με 64-58. Έτσι, οι “πράσινοι” έβαλαν μεγάλο άγχος στον εαυτό τους, όσον αφορά την πρόκριση τους στα πλέι οφ της Euroleague και θέλουν.. δωράκι από τον Ολυμπιακό, που αύριο υποδέχεται την Νταρουσάφακα. Πρώτος ριμπάουντερ στην ιστορία της διοργάνωσης ο Μπουρούσης.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Το επιθετικό ένστικτο του Παναθηναϊκού από τα 6,75μ. “απενεργοποιήθηκε” (3/18) στο δεύτερο ημίχρονο ήταν τραγικός και στις δυο ρακέτες κι έτσι ο Παναθηναϊκός γνώρισε την όγδοη ήττα σε δέκα εκτός έδρας αναμετρήσεις και πλέον κινδυνεύει ακόμη και με… εκτροχιασμό από τα πλέι οφ της Euroleague.

Το “τριφύλλι” ηττήθηκε με 64-58 από την Ζαλγκίρις Κάουνας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, για την 25η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχώρησε σε 14-11, με τους γηπεδούχους να αυξάνουν το ρεκόρ τους σε 11-14 και να συνεχίζουν να κάνουν όνειρα πλέι οφ. Έτσι, η ομάδα του Πασκουάλ όχι μόνο δεν εκμεταλλεύτηκε το “στραβοπάτημα” της Φενέρ, αλλά πλέον νιώθει πιο καυτή την ανάσα της Νταρουσάφακα, που την Παρασκευή αγωνίζεται στην έδρα του Ολυμπιακού.

Άξιο αναφοράς πως ο γιάννης Μπουρούσης -με τα 5 “σκουπίδια” που άζεψε- πέρασε τον Φελίπε Ρέγες, έφτασε τα 1569 και έγινε ο πρώτος ριμπάουντερ στην Euroleague.

Το παιχνίδι…

Μετά από ένα νευρικό ξεκίνημα και από τις δυο ομάδες, όπου για περίπου δυόμισι λεπτά δεν είχαμε καλάθι, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φτιάξει μια μικρή διαφορά από την Ζαλγκίρις (3-11), έχοντας για κορυφαίο τον Παππά (6 πόντους και μια ασίστ). Ο Γιασικεβίτσιους είδε την ομάδα του να μην μπορεί να βρει ρυθμό, παρά τα καλάθια που άρχισε να βάζει. Νίκολς και Σίνγκλετον είχαν πολύ καλή παρουσία μέσα στο… ζωγραφιστό κι έτσι το τριφύλλι” έφτασε στο 9-17 της πρώτης περιόδου.

Στο μεγαλύτερο του μέρος, το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε όπως θα ήθελε το “τριφύλλι”, αφού η αστοχία των γηπεδούχων (5/16 στα δίποντα και 3/11 στα τρίποντα), η καλή του άμυνα και η παρουσία του Μπουρούση έφεραν τη διαφορά στο +12. Οι Λιθουανοί εκμεταλλεύτηκαν το πρώτο “νεκρό” διάστημα της ομάδας του Πασκουάλ, σκόραραν από το τρίποντο με τον Βέστερμαν (έφτασε τους 7 π, με 2 εύστοχα σουτ από τα 6,75μ.) και μείωσαν σε 19-27. Μια “έκρηξη” όμως των φιλοξενούμενων μετά από τάιμ άουτ στα 47 δεύτερα και οι πόντοι των Ρίβερς και Παππά διαμόρφωσαν το 19-31 του πρώτη ημιχρόνου.

Στατιστικά ημιχρόνου…

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: 5/16 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 0/1 βολή, 13 ριμπάουντ (10+3), 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 λάθη, 2 τάπες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 13/19 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 17 ριμπάουντ (14+3), 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 λάθη, 1 τάπα.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου οι “πράσινοι” είχαν κακή λειτουργία στις δυο ρακέτες, ενώ είδαμε την Ζαλγκίρις να παίζει σκληρά στην άμυνα της. Χαρακτηριστικό της κακής εικόνας του Παναθηναϊκού οι μόλις 3 πόντοι σε 7,5 λεπτά στο δεκάλεπτο. Η αντεπίθεση των γηπεδούχων μείωσε τη διαφορά στους 5 πόντους, αλλά το δύσκολο καλάθι του Μπουρούση διαμόρφωσε το 34-41 της περιόδου, που έδειξε πως το παιχνίδι θα έχει… αγχωτικό φινάλε.

Ο Μότουμ με συνεχόμενους πόντους βοήθησε στο εξαφανιστεί η διαφορά (45-45) και το παιχνίδι να πάρει… φωτιά, αφού το “τριφύλλι” έδειξε να μην πιέζει στην άμυνα (κακή παρουσία από τον Τζέιμς). Το καθαρό μυαλό των “πρασίνων” είχε χαθεί, το τρίποντο του Φελντέιν (2/14 τρ. Σε εκείνο το σημείο) έδωσε “ανάσα” στους φιλοξενούμενους (45-48), αλλά ο Μιλάκνις έφερε και πάλι το ματς στα ίσα (48-48) και ο Βέστερμαν στη συνέχεια έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην Ζαλγκίρις (53-51 στα 3:26 πριν το φινάλε). Οι Λιθουανοί κράτησαν το μικρό τους προβάδισμα, ο Παναθηναϊκός ήταν αποδιοργανωμένος, δεν μπόρεσε ούτε στο τελευταίο λεπτό να δείξει το καλό του πρόσωπο κι έτσι ηττήθηκε με 64-58.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 19-31, 34-41, 64-58

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (7/10 β., 15/34 δ., 9/23 τρ., 22-7 ρ., 18 ασ., 4 κλ, 10 λ.): Πάνγκος 6 (2/4 τρ., 9 ασ.), Λεκαβίτσιους, Βέστερμαν 14 (4/5 δ., 2/4 τρ., 6 ασ.), Σεϊμπούτις, Μότουμ 11 (3/6 δ., 1/2 τρ.), Γιανκούνας 11 (8 ρ.), Γιαβτόκας, Μιλάκνις 13 (2/2 δ., 3/6 τρ.), Λίμα, Καβαλιάουκσας 4, Ουλανόβας 5 (1)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (11/13 β., 19/38 δ., 3/18 τρ., 23-6 ρ., 16 ασ., 7 κλ, 10 λ.)Σίνγκλετον 11 (4/6 β., 2/5 δ., 1/3 τρ.), Νίκολς 4, Ρίβερς 7 (1/5 τρ.), Τζέιμς, Φώτσης 2, Παππάς 13 (4/8 δ.,), Φελντέιν 7 (1), Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης 10 (5 ρ.), Καλάθης 2 (1/4 δ., 0/2 τρ., 5 ασ.)