Σάββατο, 11 Μαΐ

Ζαλγκίρις – Ολυμπιακός 73-84: Σπουδαίο διπλό με «υπογραφή» Κώστα Σλούκα

ΦΩΤΟ Intime

Μετά από ένα μεγάλο ντέρμπι στη Λιθουανία, ο Ολυμπιακός πάτησε το… γκάζι στο τέλος και πήρε τη νίκη με 84-73 επί της Ζαλγκίρις Κάουνας, σε εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 19η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Πειραιώτες είχαν ως πρωταγωνιστές τους Μάρτιν, Παπανικολάου και Ντόρσεϊ, με τον Κώστα Σλούκα να “υπογράφει” όμως το σπουδαίο διπλό για την ομάδα του, με δύο τρομερά τρίποντα στις πιο κρίσιμες στιγμές στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Ο Ολυμπιακός “ανέβηκε” έτσι στο 16-8 στην κατάταξη και φαίνεται να έχει εδραιώσει τη θέση του στην πρώτη 4άδα, την ώρα που η Ζαλγκίρις είναι προτελευταία με ρεκόρ 7-17.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το ματς, με τον Κώστα Παπανικολάου να ευστοχεί σε δύο τρίποντα μέσα σε λίγα λεπτά και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Ζαλγκίρις “απάντησε” όμως με 8 πόντους του Νίμπο και στη συνέχεια με σερί 7-0 έφερε το ματς στα μέτρα της για το 20-15 στο 10′.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η είσοδος του Χασάν Μάρτιν άλλαξε τα δεδομένα για τους Πειραιώτες, με τον Αμερικανό σέντερ να είναι εξαιρετικός και με 10 προσωπικούς πόντους, αλλά και πολλές καλές άμυνες, να βοηθάει την ομάδα του να βρεθεί ξανά μπροστά στο σκορ. Ο Λεκαβίτσιους έγινε όμως επίσης διψήφιος για τους Λιθουανούς στο ίδιο διάστημα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε έτσι με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 39-39.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να παίρνει τη… σκυτάλη στην επίθεση με 6 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Το ίδιο έκανε όμως και ο Λοβέρν για τη Ζαλγκίρις, η οποία με καλάθι του Γιανκούνας έκανε το 59-58 στο 30′.

Όλα κρίθηκαν έτσι στην τελευταία περίοδο, όπου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 66-59, κάνοντας ένα γρήγορο 8-0 με πρωταγωνιστή και πάλι τον Ντόρσεϊ. Η Λιθουανοί προσπάθησαν να μειώσουν στη συνέχεια, αλλά ο Κώστας Σλούκας “χτύπησε” δύο φορές κόντρα στο μομέντουμ των γηπεδούχων, για να “καθαρίσει” το ματς για την ομάδα του. Το τελικό 84-73 ήταν μάλιστα η μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση και χαρακτηριστική του φινάλε του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-39, 59-58, 73-84

Τα στατιστικά των παικτών

Ζαλγκίρις Κάουνας (Ζντοβτς): Γουέμπστερ, Λεκαβίτσιους 14 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Νίμπο 17 (7/9 δίποντα, 3/3 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιανκούνας 5 (1), Λουκοσιούνας, Μιλάκνις (0/5 σουτ, 3/3 βολές), Στρέλνιεκς , Κάβανο 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκιφάι 3 (1), Λοβέρν 8 (4/7 δίποντα), Ουλάνοβας 13 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/5 σουτ), Ντόρσεϊ 13 (5/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης 3, Φαλ 5 (6 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (3/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Μάρτιν 13 (5/8 δίποντα, 3/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ σε 20:39), Βεζένκοβ 16 (6/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 18 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), ΜακΚίσικ 2