15oC Αθήνα

Ζαλγκίρις – Ολυμπιακός: Αυτοκτονία στο Κάουνας (video)

Τι κι αν βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 7 πόντους (72-79) τρία λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, ο Ολυμπιακός κατάφερε να μείνει άποντος μέχρι το τέλος και να χάσει ένα δικό του παιχνίδι από τη Ζαλγκίρις με 81-79 στο Κάουνας, για την 21η αγωνιστική της Euroleague.

Το LIVE του αγώνα

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα “αυτοκτόνησε” στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τον Σλούκα να κάνει ένα μοιραίο λάθος στο φινάλε και να δίνει την ευκαιρία στον Γουόκαπ να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Έτσι, οι Πειραιώτες έπεσαν στο 11-10 κι έχασαν σημαντικό έδαφος στη μάχη της οκτάδας, την ώρα που η Ζαλγκίρις διπλασίασε τις νίκες της απέναντι στον Ολυμπιακό, ανέβηκε στο 12-9 κι έκανε το αποφασιστικότερο βήμα οκτάδας.

Οι Κώστας Σλούκας και Γιώργος Πρίντεζης σημείωσαν από 16 πόντους, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ είχε συγκομιδή 11 πόντους και 7 ριμπάουντ. Από τους νικητές ξεχώρισε ο Λοβέρν, ο οποίος έκανε πάρτι κάτω από τα καλάθια με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, με τη Ζαλγκίρις να είναι η ομάδα που είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και τον Ολυμπιακό να μην την αφήνει ποτέ να ξεφύγει στο σκορ και να βρίσκει πάντα τρόπο να μένει στη διεκδίκηση της νίκης.

Οι δύο ομάδες πηγαίναν χεράκι-χεράκι μέχρι και την τελευταία περίοδο. Στα μέσα του τέταρτου δεκάλεπτου, η Ζαλγκίρις ξέφυγε με 67-60, αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει και πάλι (67/67).

Και μετά το τρίποντο του Γκριγκόνις (70-67), η ομάδα του Πειραιά… αφηνίασε έξω από τα 6.75! Τέσσερα διαδοχικά τρίποντα πέτυχε ο Ολυμπιακός, με την αρχή να την κάνει ο Βεζένκοφ και να ακολουθούν τρίποντα από Σπανούλη, Πρίντεζη και Σπανούλη ξανά για το 72-79, 3:11 πριν τη λήξη.

Κάπου εκεί, ξεκίνησε η αυτοκτονία.

Δύο κακές επιθέσεις του Ολυμπιακού έδωσαν την ευκαιρία στον κορυφαίο παίκτη της Ζαλγκίρις Τζόφρι Λοβέρν να καρφώσει εντυπωσιακά (74-79), ακολούθησε νέο λάθος του Ολυμπιακού, το οποίο ο Μιλάκνις τιμώρησε με τρίποντο (77-79), ο Σπανούλης αστόχησε σε δίποντο, όπως και ο Σλούκας μετά. Ο Ζαν-Σαρλ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά ο Σπανούλης δεν είχε τύχη αυτή τη φορά έξω από τα 6.75, για το 79-79 από τον Λοβέρν στα 21΄΄. Το λάθος του Σλούκα έφερε σε θέση ισχύος τους γηπεδούχους που βρήκαν σκορ από του Γουόκαπ, για το τελικό 81-79.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 45-44, 63-60, 81-79

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μάρτιν Σίλερ): Ουόλκαπ 5 (1), Λεκαβίτσιους 4, Χέιζ 7 (1), Γιανκούνας 7 (1), Μιλάκνις 11 (3), Γκέμπεν 2, Ρούμπιτ 10, Γιοκουμπάιτις 8 (2), Γκριγκόνις 6 (2), Λοβέρν 21.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάρισον 8 (1), Σπανούλης 9 (3), Σλούκας 16 (4), Μάρτιν 4, Βεζένκοφ 11 (1), Πρίντεζης 16 (2), Ζαν-Σαρλ 5, Τζένκις 3 (1), Έλις 2, ΜακΚίσικ 5.