Παρασκευή, 29 Μαρ.

Ζενίτ – Ολυμπιακός: Την έπνιξε! Μεγάλο διπλό με τρομερή άμυνα από τους Πειραιώτες (videos)

ΦΩΤΟ intime

Ο Ολυμπιακός έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί και έφυγε με το διπλό 75-66 από την έδρα της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στην 7η αγωνιστική της Euroleague, παραδίδοντας… μαθήματα άμυνας σε σημαντικά σημεία του αγώνα.

Οι Πειραιώτες εμφάνισαν… τανάλιες στο δεύτερο δεκάλεπτο και παρότι έκαναν “θρίλερ” το ματς στο τέλος, πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη στη Ρωσία, φθάνοντας στο 4-3 στην κατάταξη της Euroleague.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφθασε ακόμη και στο +16, αλλά επέτρεψε στη Ζενίτ να μειώσει στους 3 πόντους πριν “καθαρίσουν” το ματς με μεγάλα τρίποντα οι Σπανούλης και Βεζένκοφ. Κορυφαίος του αγώνα ήταν πάντως ο Μάρτιν, με 16 πόντους (7/7 δίποντα, 2/2 βολές) και 3 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν “καυτές” το ματς, με τον Ολυμπιακό να έχει 3/3 τρίποντα και τον Χασάν να κάνει “πάρτι” κάτω από τα καλάθια (8 πόντοι από 3 ασίστ του Σλούκα). Η Ζενίτ “απαντούσε” διαρκώς όμως από μακριά, με τον Χόλινς να ξεκινάει με 3/3 τρίποντα, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 20-19 υπέρ των Ρώσων.

Στη δεύτερη περίοδο, χρειάστηκαν 2,5 λεπτά για να υπάρξει καλάθι στο ματς, αλλά η συνέχεια ήταν 100% “ερυθρόλευκη”. Ο Μπαρτζώκας άλλαξε ολόκληρη την πεντάδα, με τους Σπανούλη, ΜακΚίσικ, Βεζένκοφ, Πρίντεζη και Έλις στο παρκέ να δημιουργούν “τανάλιες” στην άμυνα και να δέχονται μόλις 7 πόντους σε όλο αυτό το διάστημα. Το επιμέρους σκορ έφθασε έτσι στο 22-7 και οι Πειραιώτες πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 14 πόντων (27-41).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός εμφάνισε ξανά προβλήματα στην επίθεση και στην άμυνα έδωσε πολλά φάουλ στη Ζενίτ, επιτρέποντάς της να “μαζέψει” τη διαφορά από τη γραμμή των βολών (36-44). Ένα νέο “ξέσπασμα” των Πειραιωτών στην επίθεση όμως, με πρωταγωνιστή τον ΜακΚίσικ, έφεραν ξανά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους “εκτοξεύοντάς” την ακόμη και στο +16. Στο 30′ μάλιστα το σκορ ήταν 58-43 υπέρ των “ερυθρόλευκων”.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός χρειαζόταν έτσι απλώς να διαχειριστεί τη μεγάλη του “απόσταση” από την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ, η οποία όμως “έτρεξε” γρήγορα ένα 12-2 σερί (55-60) και μπήκε ξανά στο ματς. Ένα μεγάλο τρίποντο του Σπανούλη έδωσε “ανάσα” στους Πειραιώτες, αλλά η Ζενίτ μείωσε και σε 60-63, με τον Μπαρόν να γίνεται ξαφνικά “δήμιος” στο τέλος με 12 πόντους.

Ο Ολυμπιακός “απάντησε” όμως με δικό του 7-0 σερί, με ένα ακόμη σπουδαίο τρίποντο από τον Βεζένκοφ και μία… καρφωματάρα του ΜακΚίσικ, για να βάλει τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων.

Το τελικό 75-66 χάρισε μία μεγάλη νίκη για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία επανήλθε μετά τις δύο ήττες από την Μπάγερν Μονάχου και την Αναντολού Εφές, επαναφέροντας σε θετικό πρόσημο το ρεκόρ της στην κατάταξη της Euroleague (4-3).

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 27-41, 43-58, 66-75

Τα στατιστικά των παικτών

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Πασκουάλ): Ρίβερς 5 (1/6 τρίποντα, Πάνγκος 9 (0/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ασίστ, 1 λάθος), Χόλινς 12 (4/10 τρίποντα), Τόμας 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μπαρόν 13 (3), Κβοστόφ, Ζούμπκοφ 3 (1), Πόιθρες 7 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πονίτκα 4, Γκουντάιτις 6

Ολυμπιακός(Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 2, Σπανούλης 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σλούκας 3 (0/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 16 (7/7 δίποντα, 2/2 βολές), Βεζένκοβ 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζαν-Σαρλ 7 (2/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζένκινς 3 (1), Έλις 4 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 10 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ)