Ζενίτ – Παναθηναϊκός: Καλάθης “κερνούσε”, Φριντέτ και Τόμας… έπιναν στη Ρωσία! Σπουδαίο διπλό για το Τριφύλλι – videos

ΦΩΤΟ Intime

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες με το 79-89 επί της Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη, αφού παρά τα κενά στην άμυνά του, Τόμας και Φριντέτ πέταγαν “φωτιές” στην επίθεση και ο Καλάθης έσπασε τα κοντέρ με 15 ασίστ.

Σε ένα ματς που έμοιαζε πολύ με αυτό στη Βιλερμπάν, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πολύ κοντά σε μία ακόμη… αυτοκτονία στο τέλος, αλλά αυτή τη φορά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 89-79.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν ακόμη και με +14 στα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά επέτρεψαν στους Ρώσους να μειώσουν ακόμη και στο καλάθι, πριν τελειώσουν το ματς ο Καλάθης με τον Φριντέτ.

Ο αρχηγός του Τριφυλλιού “έκλεισε” το παιχνίδι με 8 πόντους, 15 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ ο Αμερικανός γκαρντ είχε 22 πόντους, με 4 ασίστ και πολλές κρίσιμες βολές στα τελευταία λεπτά.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε άσχημα το ματς, με άστοχα σουτ και κενά στην άμυνα που έδιναν ελεύθερα σουτ στους Ρώσους. Ο Αργύρης Πεδουλάκης “ψήλωσε” όμως στη συνέχεια την ομάδα με Μπεντίλ και Βουγιούκα, ενώ ο Τόμας βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με 10 δικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα 22-20 στους “πράσινους” στο 10′.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο με τον Μήτογλου να δίνει… ώθηση στο Τριφύλλι και να αυξάνει τη διαφορά, αλλά δύο σερί τρίποντα του Αλμπισί “έκοψαν” το ρυθμό του για να “κλείσει” το ημίχρονο με 38-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Τόμας συνέχισε να σκοράρει, αλλά ένα επιθετικό σόου του Φριντέτ “εκτόξευσε” τους “πράσινους” ακόμη και στο +14 στο σκορ. Οι Ρώσοι αντέδρασαν όμως “χτυπώντας” μέσα στη ρακέτα και με το κοντό σχήμα του Πεδουλάκη, πήραν πολλά επιθετικά ριμπάουντ μειώνοντας το σκορ στο 60-65 στο 30′.

Το ματς κρίθηκε έτσι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Βουγιούκας έδωσε “ασφάλεια” στον Παναθηναϊκό, ενώ οι συνεργασίες Καλάθη – Γουάιλι χάρισαν στο Τριφύλλι τους απαραίτητους πόντους για να πανηγυρίσει στο τέλος τη νίκη. Δύο επιθετικά ριμπάουντ του Παπαπέτρου (είχε 11 στο ματς!) και ο “άχαστος” στις βολές Φριντέτ έπαιξαν επίσης καθοριστικό ρόλο στα τελευταία λεπτά.

Τα στατιστικά των παικτών

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης: Άιβερσον 10 (5 ριμπάουντ), Αλμπισί 15 (4/8 τρίποντα), Πονκρασόφ (0/3 τρίποντα), Χόλινς (0/4 τρίποντα), Τόμας 12 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρένφρο 2 (4 ασίστ, 5 λάθη), Κοστόφ, Πούσκοφ 2, Τρούσκιν 6 (2), Αμπρομάιτις 4 (5 ριμπάουντ), Πονίτκα 16 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Αγιόν 12 (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Παναθηναϊκός: Τόμας 17 (5/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Ράις 3 (1 τρίποντο, 3 ασίστ), Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 9 (11 ριμπάουντ), Βουγιούκας 6 (3 τάπες), Τζόνσον, Μπράουν, Φρεντέτ 22 (5/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ), Καλάθης 8 (4/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Γουάιλι 14 (6/9 δίποντα, 2/3 βολές), Μήτογλου 8, Μπεντίλ 2.