weather-icon °C AΘΗΝΑ

Εκλογές 2019: Με Ταχιάο και… τον αδερφό του Βελόπουλου τα ψηφοδέλτια της ΝΔ

Εκλογές 2019: Με Ταχιάο και… τον αδερφό του Βελόπουλου τα ψηφοδέλτια της ΝΔ

Οι εκλογές της 7ης Ιουλίου πλησιάζουν και τα κόμματα αρχίζουν σιγά σιγά να συγκροτούν και να ανακοινώνουν τους υποψηφίους τους σε κάθε εκλογική περιφέρεια.

Ταχιάος και… αδερφός Βελόπουλου

Σύμφωνα με πληροφορίες, η ΝΔ στην Α’ Θεσσαλονίκης θα ενταχθεί και ο Νίκος Ταχιάος, ο οποίος μέχρι και τις 2 Ιουνίου διεκδικούσε την Δημαρχεία της πόλης, την οποία και τελικά έχασε.

Στο ψηφοδέλτιο θα είναι και δημοσιογράφος Δημήτρης Βενιέρης, αδελφός του Κυριάκου Βελόπουλου, ο οποίος είναι το πολυσυζητημένο όνομα των Ευρωεκλογών με το ποσοστό που απέσπασε και την είσοδό του στην Ευρωβουλή.

Υπενθυμίζεται πως και ο Κυριάκος Βελόπουλος ήταν στην βουλευτική δύναμη της ΝΔ, όταν το 2012 αποχώρησε από το ΛΑΟΣ. Υποψήφιος επίσης με την «γαλάζια» παράταξη θα είναι και ο Δημήτρης Κούβελας, ο Δημήτρης Πανοζάχος και η δημοσιογράφος Σύνθια Σαπίκα.

Υποψήφιοι θα είναι και οι νυν βουλευτές Κώστας Καραμανλής, Έλενα Ράπτη Κώστας Γκιουλέκας, Σταύρος Καλαφάτης.

Υποψήφιοι του ΚΙΝΑΛ

Και το ΚΙΝΑΛ ήδη έχει ανακοινώσει ονόματα που θα περιλαμβάνονται στην λίστα του. Συγκεκριμένα, ανακοίνωσε ολόκληρο το ψηφοδέλτιο της Αχαΐας, στο οποίο φυσικά περιλαμβάνεται και ο Γιώργος Παπανδρέου, μιας και η περιοχή ήταν «προπύργιο» για την οικογένειά του.

Αναλυτικά οι υποψήφιοι του ΚΙΝΑΛ στην Αχαΐα

Παπανδρέου Γιώργος

Αναργύρου Δήμητρα

Λόη Ολυμπία

Λουκοπούλου Παρασκευή

Νικολοπούλου Λεμονιά

Οικονόμου Χρήστος

Ρούπας Ηρακλής

Σκανδάμης Μαρίνος

Σολωμού Κατερίνα

Ταπεινός Γιάννης

Τζουραμάνης Ανδρέας

Φιλιππάτος Δημήτρης

Στην Β΄Πειραιά ο Γιάνης Βαρουφάκης – Οι υποψήφιοι του ΜέΡΑ25

Την ίδια ώρα ο Γιάνης Βαρουφάκης έκανε γνωστή την πρόθεσή του να κατέβει ως υποψήφιος στην Β’ Πειραιώς. Κάτι που ίσως εξηγείται πως στους Δήμους αυτής της εκλογικής περιφέρειας πήγε καλά στις Ευρωεκλογές σε σχέση με άλλες.

Η σύζυγος του ΓΦιάνη Βαρουφάκη, Δανάη Στράτου θα κατέβει στην Α’ Πειραιά και Νήσων, ενώ από τα ονόματα που ξεχωρίζουν και προκαλούν έκπληξη, είναι αυτό του Ψαραντώνη στο ψηφοδέλτιο επικρατείας.

Η Σοφία Σακοράφα που για λίγο δεν εκλέχτηκε ευρωβουλευτής, θα είναι υποψήφια στην Β’3 Αθήνας.

Αυτά είναι λοιπόν τα ονόματα στα οποία κατέληξε το ΜέΡΑ25

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ-ΘΡΑΚΗΣ

ΔΡΑΜΑ

Τογγιαλίδης Νικόλαος, Διοικητικός – λογιστής

ΞΑΝΘΗ

Παπαδούδης Αντώνης, Επιχειρηματίας

ΚΑΒΑΛΑ

Νάνος Κώστας, Λογιστής

ΡΟΔΟΠΗ

Μπουλμπούλ Αλή, Φοιτητής

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

ΗΜΑΘΙΑ

Τορναζάκη Αθηνά, Iqos coach στον Παπαστράτο
Χρήστου Λίνα, Σύμβουλος ERP Εφαρμογών
Ορφανίδης Βασίλης, Άνεργος
Παπαϊωάννου Παναγιώτης, Συνταξιούχος

ΠΙΕΡΙΑ

Παπούλια Κερασιά, Αγρότισα
Κουτσουράς Σωτήρης, Αρτοποιός

ΠΕΛΛΑ

Δουρδουμπάκης Γεώργιος, Άνεργος
Τούσιας Λεωνίδας, Διαχειριστής της σελίδας «Εδεσσαϊκός Κόσμος»

ΣΕΡΡΕΣ

Γιάντσιος Γιάννης, Δικηγόρος
Δαγκούλης Χρήστος, Αγρότης
Αγιαννίδου Χριστιάννα, Έκπαιδευτικός
Φλώρου Σοφία, Δασκάλα χορού

ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ

Σόφτση Μαρία, Αφηγητρια, performer,χορογραφος
Χουχούτας Νικήτας, Ξενοδόχος/Τουριστικός πράκτορας

Α’ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Βέργουλας Γιώργος, Συνταξιούχος ιατρός
Παππής Νίκος, Γεωπόνος – Εκπαιδευτικός
Ρεφανίδης Γιάννης, Ακαδημαϊκός
Κοτσιάνης Στέφανος, Ελεύθερος επαγγελματίας
Ρόκος Βασίλης, Επιχειρηματίας
Γεωργιάδου Ελένη, Λογίστρια
Γραμματικοπούλου Χριστίνα, SoMe manager/ιδιωτική υπάλληλος
Παθιάκη Δέσποινα, Χημικός

Β’ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Αδάμου Κων/να, Εκπαιδευτικός
Μήτσιου Ειρήνη, Σύμβουλος επιχειρήσεων
Στεφάνου Κυριακή, Ιδιωτική υπάλληλος
Γκιβιζίνης Νίκος, Άνεργος
Γκιουλαμέτης Περικλής, Ιδιωτικός υπάλληλος

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

ΚΑΣΤΟΡΙΑ

Μόσχος Θωμάς Επιχειρηματίας (Κάθετη μονάδα παραγωγής γαλακτοκομικών προϊόντων)

ΚΟΖΑΝΗ

Κολοβού Σταυρούλα, Ιδιωτικός Υπάλληλος

ΦΛΩΡΙΝΑ

Βιλιάνη Μαρία, Έμπορος ξυλείας

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΥ

ΑΡΤΑ

Τσαμπάς Ευάγγελος, Τεχνικός Ηλεκτρονικών Υπολογιστών & Ηλεκτρονικών Μηχανών Γραφείου

ΙΩΑΝΝΙΝΑ

Βακολίδης Νίκος, Ορθοδοντικός
Λάμπρης Χρήστος, Οδηγός Βουνού, Στέλεχος τουρισμού υπαίθριων δραστηριοτήτων
Μάκης Ηλίας, οδοντιατρος
Στράτου Σοφία, Ιατρός
Λιούτα Λαμπρινή, Αθλήτρια Τριαθλου

ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ

Παππάς Αθανάσιος (Σάκης), Ελεύθερος επαγγελματίας

ΠΡΕΒΕΖΑ

Νίκου Ερωτόκριτος, Αγρονόμος, τοπογράφος, μηχανικός

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

ΜΑΓΝΗΣΙΑ

Βλάχος Γιάννης, Δικηγόρος
Καραδήμας Δημήτρης, Εξωτερικός Φρουρός Φυλακών

ΛΑΡΙΣΑ

Νικολόπουλος Οδυσσέας, Χημικός Μηχανικός, Υπάλληλος στην Εταιρεία Παροχής Αερίου Θεσσαλίας
Φοινικιάδης Μιχαήλ, Καθηγητής φυσικής αγωγής
Ιωάννου Διαμάντω-Αναστασία, Μαθηματικός και Πιανίστα

ΤΡΙΚΑΛΑ

Γιαννούλης Δημήτρης, Τραπεζικός

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ

ΚΕΡΚΥΡΑ

Βεντούρας Νίκος, Αρχιτέκτονας λογισμικού και σκηνοθέτης ντοκυμαντέρ
Σαββανής Σπύρος, Δικηγόρος

ΚΕΦΑΛΛΟΝΙΑ

Μαρούλη Χριστίνα, Καθηγήτρια χορού

ΖΑΚΥΝΘΟΣ

Μπλέτσα Αριστούλα, Μοριακή βιολόγος

ΛΕΥΚΑΔΑ

Κακλαμάνης Άγγελος, Διερμηνέας

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΔΥΤΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΑΧΑΪΑ

Πέττας Νικόλαος, Γεωπόνος
Παναγόπουλος Αριστοτέλης (Άρης), Επιχειρηματίας
Τσαρτόλιας Χρήστος, Χειρουργός ορθοπεδικός
Αποστολοπούλου Ευαγγελια, Ψυχολόγος – Δικαστική Υπάλληλος
Καρδακάρη Όλγα, Δημοσιογράφος

ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑ

Νικολούδη Αγάπη, Ιατρός Βιοπαθολόγος

ΗΛΕΙΑ

Κανελλόπουλος Κώστας
Μητσοπούλου Ιωάννα Φωτεινή, Ιδιωτική υπάλληλος

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΒΟΙΩΤΙΑ

Δαβανέλος Μπάμπης, Ιδιωτικός υπάλληλος
Πλας Δημήτρης, Τραπεζικός
Ντάλλη Βιργινία (Ράνια), Δικηγόρος

ΦΘΙΩΤΙΔΑ

Κοτρώνης Γιάννης, Ιδιωτικός υπάλληλος

Κωνσταντινίδη Πολυξένη (Τζένη), Ιδιωτική υπάλληλος

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ

ΑΡΓΟΛΙΔΑ

Γεωργόπουλος Ζούτας Δημήτρης, Ιδιωτικός υπάλληλος

ΛΑΚΩΝΙΑ

Κακαλέτρη Ζαφειρία, Οδοντίατρος

ΑΡΚΑΔΙΑ

Γαβράς Δημήτρης, Επιχειρηματίας, δημοτικός σύμβουλος δήμου Γορτυνίας
Γκάρτζος Δημήτρης, Ηλεκτρολόγος μηχανικός – οινοποιός

ΜΕΣΣΗΝΙΑ

Αλεξόπουλος Γιώργος, Ιδιωτικός υπάλληλος – μηχανολόγος μηχανικός
Κυβέλος Βασίλης, Αγρότης
Σαρδέλη Μαρία, Ιδιωτική υπάλληλος

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΝΟΤΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ

ΚΥΚΛΑΔΕΣ

Σκαγιάς Δημήτρης
Σταυριανός Μάνος
Παντελαίου Τόνια

ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ

Βογιατζής Γιάννης, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Υπολογιστών
Κανετάκης Γιώργος, Λογιστής
Μπαράκας Θανάσης

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΚΡΗΤΗΣ

ΧΑΝΙΑ

Τριαντάφυλλος Νίκος, Επιχειρηματίας
Γιαννουλάκη Αθηνά, Πρόεδρος εργαζομένων δήμων Νομού Χανίων

ΡΕΘΥΜΝΟ

Ταταράκης Γιώργος, (συνταξιούχος) Πολιτικός Μηχανικός ΕΜΠ

ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Λιάπης Δημήτρης, Διεθνολόγος – επαγγελματίας τουρισμού
Λογιάδης Γιώργος, Οικονομολόγος
Λουλουδάκης Απόστολος, Οικονομολόγος
Μαραγκάκης Σπύρος, Οικονομολόγος – Σύμβουλος Επιχειρήσεων
Κατσούλη Ελευθερία, Διοικητικός υπάλληλος
Τσουκαλά Αικατερίνη, Ιδιωτική υπάλληλος

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

Α’ ΠΕΙΡΑΙΑ

Χαραλαμπάκης Γιάννης, Φαρμακοποιός
Ζουγανέλη Παναγιώτα (Πόλα), Κοινωνιολόγος, κοινωνική λειτουργός, πρώην ιπταμένη συνοδός Ολυμπιακής Αεροπορίας
Στράτου Δανάη Εικαστικός, γλύπτρια

Β’ ΠΕΙΡΑΙΑ

Βαρουφάκης Γιάνης
Σιδέρης Γιώργος, Ιδιωτικός υπάλληλος
Μανταμαδιώτης Στυλιανός, Ιδιωτικός υπάλληλος

ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ

Δρόσσος Δημήτριος, Φυσίατρος, Νευροφυσιολόγος
Καλδίρης Βασίλης, Συγγραφέας – Κατασκευαστής Εκκλησιαστικών Τέμπλων
Μητραλέξης Σωτήρης, Πανεπιστημιακός
Μπαϊράμης Παναγιώτης, Προγραμματιστής
Πετρίτη Ευαγγελία (Λίνα), Ελ. Επαγγελματίας
Σπετσιώτη Ελένη, Θεατρολόγος

ΔΥΤΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ

Αντωνόπουλος Διονύσης, Ιδιωτικός υπάλληλος
Καλοκαιρινός Σάββας Κοινωνικός λειτουργός

Α ‘ ΑΘΗΝΑΣ

Κλημόπουλος Αλέξανδρος, Ελεύθερος Επαγγελματίας
Μπούρας Κων/νος, Οικονομολόγος/Ιδ.Υπάλληλος
Σταυρόπουλος Στάθης, Σκιτσογράφος
Βρεττού Ντέπυ Ραδιοφωνική παραγωγός
Καρακίτσου Μαρία, Ηθοποιός
Μποτονάκη Μαρία, Επιχειρηματίας

Β1 ΑΘΗΝΑΣ

Αθανασίου Ηλίας, Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Μηχανικός Η/Υ
Γούλας – Ζαχαρός Σέργιος-Στέργιος, Ιδιωτικός υπάλληλος
Γρηγοριάδης Κλέων, Ηθοποιός
Έντμαν Έρικ Μιλτιάδης, Πολιτικός Κοινωνιολόγος
Καγκελάρης Παναγιώτης, Συνταξιούχος διπλωματικός υπάλληλος
Παπαδάκης Γιώργος, Ιδ. Υπάλληλος
Σπηλιώτης Βασίλης, Εκπαιδευτικός
Αναγνωστοπούλου Δήμητρα, Εκπαιδευτικός
Γέμελα Ευαγγελία, Ιδιωτική υπάλληλος
Μπάρνεϋ Μαθιουδάκη Δομινίκη -Αικατερίνη, Συνταξιούχος

Β2 ΑΘΗΝΑΣ

Αρσένης Κρίτων
Δαλακούρας Κώστας, Επιχειρηματίας
Κουντουράκης Κων/νος, Ιδιωτικός Υπάλληλος
Λεβεντίδης Ιωάννης, Πανεπιστημιακός
Πανταζής Βασίλης, Πανεπιστημιακός
Χουλιάρας Κων/νος, Εκπαιδευτικός
Βουβουλούδα Ελένη, Υπάλληλος ΔΕΗ

Β3 ΑΘΗΝΑΣ

Αλεξανδρόπουλος Αλέξανδρος, Γιατρός, ειδικευόμενος εσωτερικής παθολογίας
Κορλιές Γιώργος, Ιδιωτικός υπάλληλος (Courier)
Μπαϊρακτάρης Γιάννης, Σύμβουλος Επιχειρήσεων
Παπαδόπουλος Νίκος, Σύμβουλος Επιχειρήσεων
Σαριμανώλης Μάρκος, Συγγραφέας
Συρανίδης Κων/νος, Ξενοδοχοϋπαλληλος
Τσιρταβής Γρηγόρης, Μηχανικός
Ανδρεάδη Άννα, γλύπτρια
Λιούτα Ιωάννα, Ελέγκτρια Ανωνύμων Εταιριών
Πλατή Ρεγγίνα Αγάπη, Πρώην Τραπεζικό Στέλεχος
Σακοράφα Σοφία, Καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής
Χόρτη Καίτη, Συγγραφέας

#TAGS MM