Δευτέρα, 6 Μαΐ

Μουντιάλ 2018: Αγγλική… αρμάδα “κατέστρεψε” τον Παναμά! Ματσάρα πρωτιάς με Βέλγιο

Σέντρα εσείς… γκολ εμείς! Η Αγγλία είχε ένα “σαρωτικό” πρώτο ημίχρονο κόντρα στον Παναμά, εκεί όπου πέτυχε 5 γκολ, αλλά το ιστορικό τέρμα του Μπαλόι (6-1) της στέρησε την ευκαιρία να υπερτερεί του Βελγίου στην ισοβαθμία (8-6 οι δυο ομάδες στα γκολ). Ματσάρα για την πρωτιά του γκρουπ την τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Μουντιάλ 2018. Χατ τρικ ο Κέιν, δυο ο Στόουνς και στους… “16” τα τρία λιοντάρια.

Έδειξε ικανή για.. μεγάλα πράγματα, χωρίς να “γκαζώσει”. Η Αγγλία βρήκε μπροστά της το μικρό “εμπόδιο” του Παναμά και το διέλυσε. Η ομάδα του Σάουθγκεϊτ νίκησε τους “Canaleros” με 6-1 και θα παίξει για την πρωτιά του συγκεκριμένου ομίλου σε… ματσάρα με το Βέλγιο.

“Οδηγός” γι’ αυτή τη νίκη των “τριών λιονταριών” ήταν ο Χάρι Κέιν, ο οποίος έκανε χατ τρικ και ανέβηκε στην κορυφή των σκόρερ του Μουντιάλ 2018 (5 γκολ). Ιστορικό ήταν το τέρμα του Μπαλόι, αφού πέτυχε το πρώτο του Παναμά σε Παγκόσμιο Κύπελλο!

Το παιχνίδι…

Η Αγγλία μπήκε στο ματς με μοναδικό σκοπό να πάρει τη νίκη κόντρα στον αδύναμο… Παναμά και τα κατάφερε. Η οποιαδήποτε πιθανότητα για γκέλα εξαφανίστηκε πολύ νωρίς. Στο 8′ ο Τρίπιερ εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Στόουνς κυριάρχησε στον αέρα και με σκαστή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Οι “Canaleros” έδειξαν ανεπηρέαστοι από τη συγκεκριμένη εξέλιξη και προσπάθησαν να κερδίσουν μέτρα προς τα καρέ του Πίκφορντ. Η διαφορά ποιότητας όμως με τα “τρία λιοντάρια” ήταν τέτοια που δεν τους επέτρεψε να γίνουν απειλητικοί (μοναδική αξιόλογη στιγμή το φαλτσαριστό σουτ του Μπαρσένας στο 16′ που έφυγε άουτ).

Δίχως να… φορτσάρουν, τα “τρία λιοντάρια” έφτασαν στο 2-0. Στο 20′ ο Εσκομπάρ ανέτρεψε τον Λίνγκαρντ, ο διαιτητής έδειξε πέναλτι και ο Κέιν εκτέλεσε εύστοχα και πέτυχε το τρίτο του γκολ στο Μουντιάλ 2018.

Η ομάδα του Σάουθγκεϊτ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και έφτασε πολύ γρήγορα στο 5-0. Ο Λίνγκαρντ έπιασε τρομερό σουτ εκτός μεγάλης περιοχής και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Ο Τζον Στόουνς, ο οποίος δεν είχε πετύχει γκολ στις πρώτες του 27 συμμετοχές με την Εθνική Αγγλίας, σκοράρει για δεύτερη φορά σε ένα ημίχρονο κόντρα στον Παναμά! Στο 40′ οι τυπικά γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ από μια φάση δουλεμένη στην προπόνηση.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Αγγλία να κερδίζει δεύτερο πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε -και αυτό- εύστοχα ο Κέιν για το 5-0, φτάνοντας τα 4 γκολ στο τουρνουά.

Να αναφέρουμε πως τα “τρία λιοντάρια” έγιναν μόλις η πέμπτη ομάδα που καταφέρνει να πετύχει 5 γκολ στο σε πρώτο ημίχρονο την ιστορία του Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά τις Αυστρία (1954), Γιουγκοσλαβία (1974), Πολωνία (1974) και Γερμανία (2014).

Ο Παναμάς ανέβασε στροφές στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα, χωρίς όμως να φτάσει στα αντίπαλα καρέ. Στην πρώτη της ευκαιρία στο 45λεπτο, η Αγγλία έφτασε στο 6-0, με τον Κέιν να σκοράρει και να γίνεται αλλαγή. Στο 62′ ο Λίνγκαρντ έκανε το σουτ, η μπάλα άλλαξε πορεία στο πόδι του επιθετικού της Τότεναμ και πήγε στα δίχτυα. Χατ τρικ για τον Κέιν, που έφτασε και στην κορυφή των σκόρερ του Μουντιάλ 2018 (5).

Οι “Canaleros” πάντως έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 66′ για να βάλουν ΕΝΑ γκολ. Ο Μουρίγιο βρέθηκε απέναντι από τον Πίκφορντ, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει. Οι παίκτες του Γκόμες συνέχισαν να προσπαθούν, στο 76′ ο Τόρες δεν μπόρεσε να σκοράρει με κοντινή προβολή, αλλά δυο λεπτά αργότερα η αλλαγή του, ο Μπαλόι, μείωσε στο τελικό 6-1, πετυχαίνοντας το πρώτο τέρμα του Παναμά σε Παγκόσμιο Κύπελλο!

Πέρα από την ιστορική του αξία, το τέρμα αυτό στέρησε από την Αγγλία το… πλεονέκτημα στα γκολ επί του Βελγίου, σε περίπτωση ισοβαθμίας (8-2 συνολικά στον όμιλο).

Οι συνθέσεις

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκέιτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Τρίπιερ (70΄ Ρόουζ), Λόφτους-Τσικ, Χέντερσον, Λίνγκαρντ (63΄ Ντελφ), Γιάνγκ, Στέρλινγκ, Κέιν (63΄ Βάρντι).

Παναμάς (Ερνάν Γκόμες): Πενέδο, Μουρίγιο, Τόρες, Εσκομπάρ, Ντέιβις, Μπαρσένας (69΄ Αρόγιο), Κούπερ, Γκόμες (69΄ Μπαλόι), Γοδόι (62΄ Άβιλα), Ροντρίγκες, Πέρες.