Μουντιάλ 2018, Ελβετία – Κόστα Ρίκα: Ματς “θρίλερ” χωρίς… ουσία! [vids, pics]

Ελβετία και Κόστα Ρίκα “πάλεψαν” μέχρι τέλους για τη νίκη, αλλά με αμφότερες να πετυχαίνουν γκολ στο τέλος, το ματς έληξε τελικά στο 2-2. Το ματς ήταν εξαιρετικό και με αμφίρροπη εξέλιξη, αλλά χωρίς κανένα ενδιαφέρον, αφού η ήττα της Σερβίας στο άλλο παιχνίδι, είχε εξασφαλίσει την πρόκριση στους τυπικά γηπεδούχους.

Η Ελβετία προηγήθηκε δύο φορές κόντρα στην Κόστα Ρίκα, όμως δεν κατάφερε να πάρει τελικά τη νίκη και έτσι με το 2-2 στο ματς, έμεινε στη δεύτερη θέση του ομίλου πίσω από τη Βραζιλία, εξασφαλίζοντας πάντως την πρόκριση.

Το σκορ άνοιξε στο 31′ ο Τζεμαΐλι, για να ισοφαρίσει αρχικά στο 56′ ο Γουάστον. Οι Ελβετοί πήραν ξανά “κεφάλι” στο σκορ στο 88ο λεπτό με τον Ντρμιτς, αλλά δεν μπόρεσαν να διαφυλάξουν το προβάδισμά τους, με ένα αυτογκόλ του Ζόμερ στο 93ο λεπτό, να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Η ομάδα του Πέτκοβιτς πέρασε όμως στη φάση των «16» του Μουντιάλ της Ρωσίας, όπου και θα κληθεί να αντιμετωπίσει τη Σουηδία (3/7, 17:00, Αγία Πετρούπολη), η οποία “διέλυσε” νωρίτερα μέσα στην ημέρα το Μεξικό με 3-0 και κατέκτησε την πρώτη θέση στο δικό της όμιλο.

Οι Κοσταρικανοί μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι να συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο είχαν δύο δοκάρια, με Μπόρχες και Κολίντρες, αλλά και μία κλασσική ευκαιρία με τον Κάμπελ για να ανοίξουν το σκορ.

Αφού δεν κατάφεραν όμως να πάρουν το προβάδισμα, είδαν την Ελβετία να ισορροπεί το ματς και να πετυχαίνει αυτή το πρώτο γκολ στο παιχνίδι, με τον Τζεμάιλι να ολοκληρώνει με δυνατό σουτ από κοντά, μία ωραία επιθετική ανάπτυξη της ομάδας του.

Το 1-0 ήταν και το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αφού ο σκόρερ δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά του στο 34ο λεπτό, στην καλύτερη ευκαιρία στο υπόλοιπο του πρώτου 45λέπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κόστα Ρίκα συνέχισε να “πιέζει” για ένα γκολ, παρά το βέβαιο αποκλεισμό της από την  επόμενη φάση και τα κατάφερε με τον Ουάστον στο 56, να πετυχαίνει το πρώτο τέρμα της ομάδας του στη διοργάνωση.

Ο Γουάτσον έχασε μάλιστα την ευκαιρία να βάλει μπροστά την ομάδα του, όμως το σουτ του δεν είχε την κατάληξη που θα ήθελε στο 64ο λεπτό του αγώνα και πέρασε άουτ. Μεγάλη ευκαιρία έχασε και η Ελβετία στο 78ο λεπτό με τον Ντρμιτς που είχε μόλις περάσει στο ματς, να στέλνει η μπάλα στο δοκάρι, προειδοποιώντας ουσιαστικά για τη συνέχεια. Κι αυτό γιατί στο 88ο λεπτό του αγώνα, ο ίδιος παίκτης ήταν αυτός που έκανε το 2-1, δείχνοντας να “κλειδώνει” τη νίκη για την ομάδα του.

Στο 93′ όμως ο Σόμερ πέτυχε… αυτογκόλ, μετά από εκτέλεση πέναλτι του Ρουίς, αφού η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στην επαναφορά στο κεφάλι του έμπειρου γκολκίπερ, για να “γράψει” το τελικό 2-2.

Οι συνθέσεις στο Ελβετία – Κόστα Ρίκα

Ελβετία (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Λιχστάινερ, Ακαντζί, Εμπολό, Τζάκα, Μπεχράμι (60′ Ζακάρια), Ροντρίγκες, Τζεμάιλι, Γκαβράνοβιτς (69′ Ντρμιτς), Σαρ, Σακίρι (81′ Λανγκ)
Κόστα Ρίκα (Όσκαρ Ραμίρες): Κέιλορ Νάβας, Ακόστα, Τζιανκάρλο Γκονζάλες, Μπόρχες, Οβιέδο, Κολίντρες (81′ Γουάλας), Μπράιαν Ρούις, Κάμπελ, Γκαμπόα (90+3′ Ίαν Σμιθ), Γουάστον, Γκουζμάν (90+1′ Αζοφέιφα)