Παρασκευή, 3 Μαΐ

Μουντιάλ 2018, Ισλανδία – Κροατία: Πρώτη και… καλύτερη με Πέρισιτς! [vids, pics]

Η Ισλανδία ήθελε τη νίκη για να έχει ελπίδες για πρόκριση, όμως η Κροατία ακόμη και με 9 αλλαγές στην ενδεκάδα της, κατάφερε να πάρει τελικά τη νίκη με 2-1. Χάρη σε γκολ του Πέρισιτς και κάνοντας το 3 στα 3 στον τέταρτο όμιλο, πέρασε πανηγυρικά στην επόμενη φάση του Μουντιάλ 2018.

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, Κροατία και Ισλανδία βρήκαν ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο, πετυχαίνοντας τρία συνολικά γκολ για το τελικό 2-1, που έδωσε το απόλυτο στην ομάδα του Ντάλιτς και έφερε τον αποκλεισμό για τους “Ψαράδες”.

Οι Κροάτες κατέλαβαν έτσι και την πρώτη θέση του 4ου ομίλου, που τους φέρνει αντιμέτωπους με τη Δανία (01/07, 21:00, Nizhny Novgorod Stadium, Νίζνι) στη φάση των «16» του Μουντιάλ της Ρωσίας.

Από την πλευρά τους, οι “Ψαράδες” εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και αποκλείστηκαν ως τελευταίοι του ομίλου, αφού ηττήθηκαν και από τα… δεύτερα της αδιάφορης Κροατίας. Ο Μπαντέλι άνοιξε το σκορ για τους νικητές στο 53΄, για να ισοφαρίσει στο 76΄ με πέναλτι ο Σίγκουρντσον και να κάνει το 2-1 ο Πέρισιτς, στο 90ο λεπτό.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με την Κροατία να έχει τον απόλυτο έλεγχο, αλλά όλες τις επιθετικές της απόπειρες να… σταματούν στην καλά στημένη μεσαία γραμμή της Ισλανδίας. Από την πλευρά τους όμως και οι Ισλανδοί έχασαν κάποιες ευκαιρίες για γκολ με τον Μάγκνουσον να είναι ο… μοιραίος.

Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0 και ελάχιστες φάσεις μπροστά και στις δύο εστίες.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όμως με γκολ, αφού η Κροατία βρήκε τα κενά που προέκυψαν στην άμυνα της Ισλανδίας και με τον Μπαντέλι άνοιξε το σκορ στο 53ο λεπτό τους ματς.

Οι Ισλανδοί έβγαλαν αντίδραση και θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν άμεσα με τον Ίνγκασον να χάνει δύο καλές ευκαιρίες για γκολ, μέσα σε δύο λεπτά, από το 54′ μέχρι το 56′.

Τελικά το γκολ ήρθε για τους Ισλανδούς, με τον Σίγκουρντσον από την άσπρη βούλα, να διαμορφώνει το 1-1 στο 76ο λεπτό του αγώνα.

Οι Κροάτες, όμως, δεν σταμάτησαν να “πιέζουν” και στο 90΄, ο Πέρισιτς ήταν αυτός που πέτυχε το γκολ της νίκης, δίνοντας τέλος στα “όνειρα” πρόκρισης των Ισλανδών.

Το τελικό 2-1 έφερε την Κροατία στην πρώτη θέση του τετάρτου ομίλου με 9 βαθμούς και την Ισλανδία στην τελευταία θέση με 1 βαθμό, αυτόν που πήρε στην πρεμιέρα κόντρα στην Αργεντινή.

Οι συνθέσεις στο Ισλανδία – Κροατία

Ισλανδία (Χέιμιρ Χάλγκριμσον): Χάλντορσον, Σαέβαρσον, Ίνγκασον, Ρ. Σίγκουρντσον (70′ Σιγκούρνταρσον), Γκούντμουντσον (85′ Φινμπόγκασον), Μπιάρνασον (90′ Τράουστασον), Γκ. Σίγκουρντσον, Φινμπόγκασον, Γκούναρσον, Μάγκνουσον, Χάλφρεντσον

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λ. Κάλινιτς, Πέρισιτς, Τσόρλουκα, Κόβατσιτς (82′ Ράκιτιτς), Κράμαριτς, Μόντριτς (64′ Μπράνταριτς), Γεντβάι, Τσαλέτα-Τσαρ, Μπαντέλ, Πιάτσα (70′ Λόβρεν), Πίβαριτ