Μουντιάλ 2018: Στον τελικό η Γαλλία μετά από 12 χρόνια! Κέρασε “φαρμάκι” το Βέλγιο

– Την επιστροφή της σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά το 2006 πανηγυρίζει η Γαλλία
– Οι “τρικολόρ” νίκησαν με 1-0 το Βέλγιο και είναι οι πρώτοι φιναλίστ του Μουντιάλ 2018
– Η κεφαλιά του Ουμτιτί έστειλε την ομάδα του Ντεσάμπ στην “μεγάλη” αναμέτρηση που θα γίνει στο Λουζνίκι της Μόσχας, την προσεχή Κυριακή (15.07.2018)
– Ο αντίπαλος των Γάλλων θα προκύψει από τον ημιτελικό μεταξύ της Κροατίας και της Αγγλίας

Απέκλεισε όλες τις μεγάλες ομάδες που βρέθηκαν στο.. δρόμο της και έφτασε στον τελικό! Μετά τις Αργεντινή και Ουρουγουάη, η Γαλλία νίκησε το Βέλγιο (1-0) στον ημιτελικό της Αγίας Πετρούπολης και έγινε η πρώτη φιναλίστ του Μουντιάλ 2018.

Οι “τρικολόρ” θα προσπαθήσουν να κατακτήσουν έτσι για δεύτερη φορά το βαρύτιμο τρόπαιο -μετά από 20 χρόνια- και θα περιμένουν τον ημιτελικό της Τετάρτης, μεταξύ της Κροατίας και της Αγγλίας για να δουν ποια θα είναι η ομάδα που θα προσπαθήσει να τους… σταματήσει. Το “χρυσό” γκολ για την ομάδα του Ντεσάμπ πέτυχε με κεφαλιά ο Ουμτιτί.

Το παιχνίδι…

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, όπου οι δυο ομάδες κυκλοφόρησαν όμορφα την μπάλα- αλλά χωρίς ευκαιρία- το Βέλγιο ήταν αυτό που ανέλαβε επιθετική πρωτοβουλία και άρχισαν το… χορό των χαμένων ευκαιριών. Πρώτη, ηατή του 19′, όταν ο Αζάρ έπιασε το σουτ, αλλά ο βαράν έδιωξε την μπάλα -που είχε πορεία για τα δίχτυα του Γιορίς- σε κόρνερ.

Τρίτα λεπτά αργότερα, οι “κόκκινοι διάβολοι” είδαν τον Γιορίς να διώχνει εντυπωσιακά το γυριστό πλασέ του Αλντερβέιρελντ σχεδόν από το ύψος του πέναλτι.

Από το 30′ και μετά οι “τρικολόρ” ανέβασαν… στροφές και προσπάθησαν να αντιδράσουν με αιχμή του δόρατος τους Ζιρού και Εμπαπέ. Οι Βέλγοι έκαναν αρκετά λάθη στο χώρο του κέντρου και στο 39′ είδαν τον Κουρτουά να νικά τον Παβαρντ, στην καλύτερη ευκαιρία της ομάδας του Ντεσάν.

Το Βέλγιο μπήκε καλά στην επανάληψη και έχοντας την κατοχή της μπάλας προσπάθησε να απειλήσει. Η Γαλλία ήταν όμως αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Γκριεζμάν εκτέλεσε το κόρνερ στο πρώτο δοκάρι, ο Αλντερβάιρελντ έχασε τον Ουμτιτί, ο αμυντικός της Μπαρτσελόνα πρόλαβε στον αέρα τον Φελαϊνί και έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα για το 1-0.

Η αντίδραση του Ρομπέρτο Μαρτίνες ήταν να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τον Μέερτενς στη θέση του Νεμπελέ, που στο 57′ έβαλε σωτήριο τάκλιν σε σουτ του Ζιρού (“μαγική” πάσα του Εμπαπέ στη φάση με… τακουνάκι).

Ο επιθετικός της Νάπολι έκανε αμέσως αισθητή την παρουσία του, κάνοντας το Βέλγιο πιο επιθετικό και βγάζοντας “φαρμακερές” σέντρες από τα δεξιά. Οι Γάλλοι ξεπέρασαν την πίεση που τους ασκήθηκε και διαχειρίστηκαν εύκολα -αλλά και με σκληρά μαρκαρίσματα- το 1-0. Παράλληλα, είχαν και τον Γιορίς να διώχνει τα σουτ που πήγαιναν προς την εστία του.

Το Βέλγιο έμεινε στο τελευταίο δεκάλεπτο με ένα αμυντικό χαφ, αφού ο Καράσκο πέρασε στη θέση του Φελαϊνί. Οι “τρικολόρ” απάντησαν με την είσοδο του Ενζονζί στο ματς. Οι Γάλλοι όμως “ροκάνισαν” το χρόνο, είχαν μεγάλες ευκαιρίες στις καθυστερήσεις με Γκριεζμάν και Τολισό και τελικά κράτησαν το 1-0 που τους έστειλε στον τελικό του Μουντιάλ 2018.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάμπ): Λορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερναντές, Καντέ, Πογκμπά, Ματουϊντί (86΄ Τολισό), Εμπαπέ, Γκριεζμάν, Ζιρού (85΄ Νζονζί)

Βέλγιο (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κουρτουά, Αλντερβάιρελντ, Κομπανί, Βερτόνγκεν, Βίτσελ, Φελαϊνί (80΄ Καράσκο), Ντεμπελέ (60΄ Μέρτενς), Τσαντλί (90΄+1 Μπατσουαγί), Ντε Μπράιν, Ε. Αζάρ, Λουκάκου