“Διπλό” με ανατροπή – Πάνθηρες… δάγκωσαν τον ΠΑΣ

O Πανιώνιος συνεχίζει την εκπληκτική πορεία του στο πρωτάθλημα και παρόλο που βρέθηκε να χάνει στους Ζωσιμάδες από τον ΠΑΣ κατάφερε και “γύρισε” το ματς (2-1). Οι “κυανέρυθροι” έφτασαν τις 5 νίκες στις έξι πρώτες αγωνιστικές! Αήττητοι από το 1983 στα Γιάννενα οι Νεοσμυρνιώτες

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο για τις δύο ομάδες. Το γκολ από τα… αποδυτήρια που πέτυχαν οι Γιαννιώτες με τον Ίλιτς (2′) τους έδωσε μεγάλο ψυχολογικό πλεονέκτημα, το οποίο στην συνέχεια μεταφράστηκε και σε αρκετές ευκαιρίες, με μεγαλύτερες αυτές του 19′ με τον Βίλα και του 28′ με τον Περιστερίδη.

Οι φιλοξενούμενοι, που μέχρι τα μέσα του πρώτου μέρους δεν είχαν φανεί, κατάφεραν να… μεταμορφώσουν την εικόνα τους στο τελευταίο τέταρτο. Στο 36′ κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, με το εύστοχο πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Καμπάνταης από τον Πάντο και το οποίο εκτέλεσε ο Γουνδουλάκης. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις παραλίγο να πάρουν κεφάλι στο σκορ, αλλά ο Καμπάνταης δεν κατάφερε να στείλει με προβολή τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του ΠΑΣ, από το ύψος της μικρής περιοχής

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν την πρωτοπορία στο σκορ στην επανάληψη. Ο Πανιώνιος μπόρεσε να… μείνει στο παιχνίδι με την σημαντική επέμβαση του Περιστερίδη στο τετ-α-τετ με τον Ίλιτς (69′) και δύο λεπτά αργότερα πήρε την πρωτοπορία στο σκορ με τον Λαμπρόπουλο.
Ο “Ιστορικός” είχε και δοκάρι στο 76′, φάση που ζήτησε από τον διαιτητή να δείξει σέντρα (ο Φεγκρούς έπιασε την μπάλα στην γραμμή και δεν βοήθησε και το ριπλέι). Οι γηπεδούχοι τα έδωσαν όλα στα τελευταία λεπτά για την ισοφάριση, χωρίς όμως να πετύχουν το πολυπόθητο τέρμα κι λετσι ο Πανιώνιος έφυγε με το “διπλό” από τους Ζωσημάδες.

ΠΑΣ Γιάννινα (Χριστόπουλος): Φεγκρούς, Κολοβέτσιος, Λίλα, Οικονόμου, Πάντος, Μιχαήλ, Ίλιτς, Βίλα, Τσουκαλάς (Νικλητσιώτης 82’), Γεωργίου (Τζάνης 64’), Κοροβέσης (Γιάχος 77’)

Αναπληρωματικοί: Μπαμπανιώτης, Κεϊτά, Αυγενικού, Μπέριος

Πανιώνιος (Ελευθερόπουλος): Περιστερίδης, Σπυρόπουλος, Κούρος, Λαμπρόπουλος, Ανδράλας, Ρόβας, Γουνδουλάκης, Σάμαρης (Μενδρινός 66’), Κολοβός (Ντούνης 58’), Καμπάνταης (Διαμαντάκος 73’), Αραβίδης

Αναπληρωματικοί: Γιαννακόπουλος, Κούρντι, Αυλωνίτης, Ρόκας