Φετφατζίδης και Μανιάτης το “κλειδί” – Με το…δεξί ο Ολυμπιακός

Ο Μανιάτης έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό ΦΩΤΟ EUROKINISSI

Ένας Ολυμπιακός χωρίς φαντασία στην επίθεση “μεταμορφώθηκε” με την είσοδο του Φετφατζίδη κατάφερε να… λύσει τον γόρδιο δεσμό στην άμυνα της Καλλονής με το γκολ του Μανιάτη και μπήκε έτσι νικηφόρα στο νέο πρωτάθλημα. Έξυπνη αμυντική τακτική από την ομάδα του Ματζουράκη, που όμως δεν απείλησε μπροστά.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Το πολύτιμο γκολ του Μανιάτη και η καταλυτική παρουσία του Φετφατζίδη στο δεύτερο ημίχρονο ήταν τα συστατικά που έδωσαν την δύσκολη νίκη στον Ολυμπιακό κόντρα στην Καλλονή (1-0) στο ΟΑΚΑ και τον έβαλαν με νίκη στο νέο πρωτάθλημα.

Μέτριοι οι “ερυθρόλευκοι”στο πρώτο μέρος, που μπλέχτηκαν στον… αμυντικό ιστό που του έστησε η ομάδα του Ματζουράκη. Σαφώς βελτιωμένοι στην επανάληψη, με τον Φετφατζίδη να βοηθά στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και να δίνει άλλη… πνοή στην ομάδα του Μίτσελ.

Χαμηλός ρυθμός σε ένα “φτωχό” πρώτο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να έχει μια “ανεμική” επιθετική πρωτοβουλία και τους πρωτοεμφανιζόμενους στην Σούπερ Λίγκα να αμύνονται σωστά και να κρατούν με σχετική ευκολία το “μηδέν”. Οι “ερυθρόλευκοι” δυσκολεύτηκαν πολύ στην ανάπτυξη τους, αφού ο Τσόρι ήταν καλά κλεισμένος, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να γίνει -ανεπιτυχώς- από τα άκρα με τους Βάις-Κάμπελ και με τον Σιόβα να επιχειρεί βαθιές μπαλιές από πίσω. Οι νησιώτες γέμισαν το κέντρο της άμυνας τους (ο Σαβιόλα δεν βρήκε χώρους) χωρίς όμως να παίζουν κατενάτσιο, αλλά μπροστά δεν κατάφεραν να απειλήσουν, αφού ο Μανούσος τα… έβαζε μόνος με το κεντρικό δίδυμο των Πειραιωτών.

Ο Μίτσελ πέρασε με την έναρξη της επανάληψης τον Φετφατζίδη (έδωσε φρεσκάδα στην επίθεση του Ολυμπιακού), ενώ λίγο αργότερα ήταν η σειρά του Μήτρογλου για να μπει στο παιχνίδι. Η ομάδα της Μυτιλήνης συνέχισε να πιέζει ψηλά και να μην αφήνει τους παίκτες του Ολυμπιακού να γυρίσουν με μέτωπο προς την εστία του Σιδεράκη, αλλά στο 61′ ο Μανιάτης κατάφερε στο 200ο του ματς στη μεγάλη κατηγορία να ανοίξει το σκορ.

Το ματς απέκτησε στη συνέχεια πολύ καλό ρυθμό, με τις δυο ομάδες να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχουν ένα τέρμα. Αυτό δεν ωφέλησε την Καλλονή, που έχασε την συγκέντρωση της, την ώρα που ο Ολυμπιακός πλησίαζε με μεγαλύτερη ευκολία την αντίπαλη εστία. Ο Μήτρογλου σπατάλησε κάποιες καλές στιγμές που του παρουσιάστηκαν κι έτσι το σκορ δεν άλλαξε.

Καλλονή (Γιάννης Μαντζουράκης): Σιδεράκης, Αναστασιάδης, Πίντο, Ποντάνι, Χωριανόπουλος, Μαρσέλο, Φαρία, Λεοζίνιο (88’ Μπουρούς), Μανούσος, Γκαρσία (83’ Γιουκαρής), Καζάκης (83’ Γάλας).

Στον πάγκο: Τζέιμς, Λαμπρόπουλος, Βάλιος, Μπουρούς, Βλαστέλλης.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μετζανί, Σιόβας, Χολέμπας, Φέισα, Μανιάτης, Τσόρι (81’ Φουστέρ), Βάις (46’ Φετφατζίδης), Κάμπελ, Σαβιόλα (59’ Μήτρογλου).

Στον πάγκο: Μέγιερι, Μασάντο, Μανωλάς, Ολαϊτάν.

Διαιτητής: Ιωαννίδης (Αργολίδας)
Βοηθοί: Ακρίβος (Αθηνών), Ταρανάς (Αθηνών)
Γήπεδο: Ο.Α.Κ.Α.

Ζητάνε δανεικό τον Τζεμπούρ από την Ισπανία!

Αμπντούν: Μου λείπει πολύ ο Ολυμπιακός

“Ζητάει πολλά ο Ολυμπιακος για Χολέμπας”