Σάββατο, 27 Απρ.

Ευρωπαίος αλλά… μπάζει ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια την Βαλένθια στο Μεστάγια, δημιούργησε ευκαιρίες, σκόραρε αλλά για ακόμα μία φορά πλήρωσε τα κενά στην άμυνα και ηττήθηκε με 2-1, στο τελευταίο φιλικό παιχνίδι πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων.

Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν καλοί από την μέση και μπροστά τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο τα αβίαστα λάθη στην άμυνα είναι αυτά που χαλάνε το “σύνολο” και είναι αυτά που καλείται να διορθώσει ο Μίτσελ ενόψει κυρίως του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έδειξε πολλές αδυναμίες ανασταλτικά και δέχθηκε δύο γκολ από τον Μπανέγα στο 5΄και τον Πόστιγκα στο 40΄. Την ίδια ώρα η επίθεση των Πειραιωτών δημιουργούσε ευκαιρίες, ενώ στο δεύτερο μέρος ανέβηκε συνολικά η εικόνα της ομάδας και κατάφεραν να μειώσουν για το τελικό 2-1 με τον Φουστέρ στο 85΄.

Βαλένθια: Ντιέγκο Άλβες (46′ Γκουαϊτα), Ραμί (46′ Μπαραγκάν), Ποστίγκα (63′ Τσούπι), Μπανέγα (46′ Ρουίθ), Περέιρα (46′ Οριόλ), Μπερνάτ (38′ λ.τρ. Α. Σισοκό, 68′ Γουαρδάρδο), Φουέγο (46′ Παρέχο), Βιέρα (46′ Ρόμπερτ), Ρικάρντο Κόστα (46′ Κανάλες), Μίτσελ (46′ Ζόνας), Φέδε (46′ Ματιέ).

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο (46′ Μέγκιερι), Μανιάτης (60′ Μασάντο), Παπάζογλου (75′ Σαλίνο), Φέισα (66′ Σάμαρης), Μήτρογλου (60′ Σαβιόλα), Χολέμπας, Μετζανί, Σιόβας (46′ Μανωλάς), Κάμπελ (46′ Ολαϊτάν), Ντομίνγκες (46′ Φουστέρ), Βάις (66′ Φετφατζίδης).

Μίτσελ: Θέλω πολυεργαλεία