Η Φιορεντίνα έβαλε… φωτιά στη Γιουβέντους και την κορυφή!

Η ήττα της Γιουβέντους στο “Αρτέμιο Φράνκι” με 2-1 και το “διπλό” της Ρόμα στην έδρα της Ουντινέζε (0-1) έδωσαν τεράστιο ενδιαφέρον στην κορυφή της Serie A’.

Σπουδαία νίκη στο «Αρτέμιο Φράνκι» επί της Γιουβέντους με 2-1 πέτυχε η Φιορεντίνα, για την 20ή αγωνιστική της Serie A’.

Οι γηπεδούχοι έπιασαν εξαιρετική απόδοση, έχασαν δύο πολύ καλές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ στα πρώτα 15 λεπτά, με τον Νίκολα Κάλινιτς να στέλνει την μπάλα στην εστία του Τζίτζι Μπουφόν στο 37ο λεπτό με ωραίο πλασέ, μετά από εξαιρετικό συνδυασμό με τον Φεντερίκο Μπερναντέσι. Στο 55΄ ο Μπάντελι διπλασίασε τα τέρματα της Φιορεντίνα και το μόνο που κατάφερε η Γιουβέντους ήταν να μειώσει με τον Γκονσάλο Ιγκουαΐν στο 58′.

Το αποτέλεσμα αυτό, αλλά και η νίκη της Ρόμα στην έδρα της Ουντινέζε (1-0 με το γκολ του Ναϊνγκολάν έφερε τη διαφορά των δυο ομάδων στον ένα βαθμό, με τους «μπιανκονέρι» να έχουν πάντως ένα παιχνίδι λιγότερο.

Οι άλλες δύο ομάδες της πρώτης τετράδας, Νάπολι και Λάτσιο, συνέχισαν επίσης νικηφόρα απέναντι σε Πεσκάρα και Αταλάντα, η Σασουόλο διέλυσε την Παλέρμο με 4-1, ενώ Σαμπντόρια και Έμπολι έμειναν στο 0-0.