Σάββατο, 18 Μαΐ

Ολυμπιακός – Ρεάλ Μαδρίτης: Ρεσιτάλ… γκαντεμιάς! Οσκαρ ταλαιπωρίας οι “ερυθρόλευκοι”

Είναι δεδομένα γκαντέμης και 100% κουρασμένος ο Ολυμπιακός! Φάνηκε και κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία τον νίκησε 79-73, στο ΣΕΦ.

Το live

Τον υποχρέωσε στην ένατη εφετινή ήττα του στην Ευρωλίγκα (19-9) και πλέον δεν του επέτρεψε να ελπίζει σε κάτι καλύτερο από την τρίτη θέση, την οποία έχουν εξασφαλίσει οι πρωταθλητές Ελλάδας.

Πάντως, άλλο φαίνεται να απασχολεί τους “ερυθρόλευκους” αυτή τη στίγμη. Ο Ματ Λοτζέσκι τσακίστηκε στα τέλος του αγώνα και έφυγε υποβασταζόμενος από το γήπεδο, δείχνοντας να έχει τραυματιστεί σοβαρά.

Ο Αντονι Ράντολφ ήταν ο κορυφαίος του αγώνα. Είχε 21 πόντους με 4/4βολές, 7/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, πήρε 5 ριμπάουντ, είχε 1 ασίστ, 1 κλέψιμο.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν πολύ καλός στο πρώτο δεκάλεπτο, πέτυχε 9 πόντους και ο Ολυμπιακός ήταν το “αφεντικό” στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι “ερυθρόλευκοι” με το τρομακτικό κάρφωμα του Παπαπέτρου έφτασαν στο στο +8 (18-10). Τότε ξύπνησε η Ρεάλ και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-19.

Οταμ το σκορ έφτασε στο 23-23, ο Γιανγκ πήρε τη θέση του Κεμ Μπιρτς, ο οποίος γκρίνιαξε, όμως για την έξοδό του με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να τον διώχνει (προσωρινά) από τον πάγκο και να μην τον επαναφέρει ποτέ στο ματς.

Ο  Αγραβάνης ξεχώρισε στη 2η περίοδο και οι “ερυθρόλευκοι”  παρέμεναν ζωντανοί στη διεκδίκηση της νίκης. Καθώς συνέχισαν, όμως να είναι άστοχοι από τη γραμμή του τριπόντου (3/13 στα πρώτα 20 λεπτά) δεν μπορούσαν να “χτίσουν” διαφορά ασφαλείας.

Το… ντέρμπι συνεχίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +6 (43-37 και 48-42), αλλά η Ρεάλ εκμεταλλεύτηκε το κρίσιμο 4ο φάουλ του Μάντζαρη και  μπήκε ξανά στο ματς. Ο Ισπανός Γιουλ  έφτασε στους 14 πόντους και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 54-58 υπέρ της Ρεάλ.

Στην τελευταία περίοδο η Ρεάλ είχε τον έλεγχο και ο Ολυμπιακός την “κυνηγούσε” (60-68, 35’). Με τρίποντο του Σπανούλη μείωσε σε 68-72 (39’), αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο. Αντιθέτως, 20 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Ματ Λοτζέσκι έφυγε υποβασταζόμενος για τα αποδυτήρια λόγω τραυματισμού, που μάλλον είναι σοβαρός.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 37-37, 54-58, 73-79

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Γκριν 7, Μπιρτς, Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 9(2), Ουότερς 2, Αγραβάνης 10(1), Μιλουτίνοβ (18), Παπανικολάου 11, Μάντζαρης 5, Λοτζέσκι 3(1).