ΤΕΛΙΚΟ: ΠΑΟΚ – Άρης 4-1

ΦΩΤΟ Newsports

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο θριαμβευτής στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Με 9 παίκτες τελειώσε ο δικέφαλος του Βορρά και με 10 ο Άρης, ενώ αποβλήθηκε και ο Δώνης.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

100′ Αποβλήθηκε και ο Γιώργος Δώνης.

99′ ΑΠΟΒΟΛΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥ ΔΥΟ. Δεύτερη κίτρινη στον Γιαννιώτα και απευθείας κόκκινη στον Λόρενς.

98′ Και πάλι ένταση στον αγωνιστικό χώρο μεταξύ Λόρενς και Γιαννιώτα.

92′ Η τρίτη μεγάλη επέμβαση του Γλύκου στο ματς. Ο Αγγελούδης με κεφαλιά σημάδεψε τη γωνία αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ έδιωξε εντυπωσιακά.

91′ ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Κατσικάς βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στο κέντρο του γηπέδου.

8 λεπτά οι καθυστερήσεις.

90′ Ο Πέλκας στη θέση του Αθανασιάδη.

87′ 5 κίτρινες κάρτες μοίρασε ο Κάκος. Σταφυλίδης (αναπληρωματικός), Κατσικάς, Αγκάνθο, Καπετάνος, Παπαστεριανός είδαν την κάρτα του Κερκυραίου ρέφερι.

85′ Ένταση μεταξύ των παικτών με τον Κάκο να προσπαθεί να τους χωρίσει. Και οι πάγκοι των δύο ομάδων συμμετέχουν στον καβγά.

80′ Ο Αγκάνθο προσπάθησε να βάλει το γκολ της χρονιάς, σουτάροντας από πολύ μακριά αλλά είδε τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

79′ Ο Σαλπιγγίδης στη θέση του Ρομπέρ.

76′ Κίτρινη κάρτα στον Γεωργιάδη.

71′ Κίτρινη κάρτα στον Φωτάκη.

67′ Ο Γεωργιάδης στη θέση του Κάτσε.

63′ Ο Αγγελούδης στη θέση του Καζναφέρη.

61′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Γλύκος έκανε λάθος έξοδο, ο Πουλίδο από κοντά γύρισε τη μπάλα αλλά πάνω στη γραμμή έδιωξαν οι αμυντικοί του ΠΑΟΚ.

61′ Ωραίο σουτ του Καπετάνου, ο Γλύκος πετάχτηκε και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

52′ Ο Αγκάνθο πήρε την κεφαλιά, ο Πουλίδο πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας αλλά δεν τη βρήκε και χάθηκε η ευκαιρία.

49′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Αθανασιάδης βρέθηκε απέναντι από τον Βελλίδη αλλά το πλασέ του ήταν εντελώς άστοχο.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

46′ Μαργαρίτης και Παπαστεριανός στη θέση των Νταμαρλή και Σουνα.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Καταιγιστικός ο ΠΑΟΚ που έχει καθαρίσει από το πρώτο μέρος το ματς. Ο Άρης δεν μπορεί να αντιδράσει και αν συνεχίσει έτσι κινδυνεύει με ακόμη πιο βαριά ήττα.

44′ Πλασέ του Σουνά από πλάγια, στην αγκαλιά του Γλύκου.

43′ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Αθανασιάδης με φοβερό βολέ στην κίνηση σκόραρε για πρώτη φορά κόντρα στον Άρη.

42′ Κεφαλιά του Αθανασιάδη, μπλόκαρε ο Βελλίδης.

39′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΡΗ. Ο Καπετάνος πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Αγκάνθο από κοντά μείωσε το σκορ με το τρίτο του γκολ σε τρία παιχνίδια.

38′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Η κεφαλιά του Καπετάνου ανάγκασε τον Γλύκο να πεταχτεί στη γωνία του και να διώξει σε κόρνερ.

37′ Κίτρινη κάρτα στον Κουμάλο.

36′ Το δυνατό διαγώνιο σουτ του Λάζαρ, πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Βελλίδη.

35′ Σουτ στην κίνηση από τον Λίνο που έφυγε λίγο άουτ.

32′ Κίτρινη κάρτα στον Καπετάνο.

31′ Μακρινό σουτ του Καζναφέρη που έφυγε άουτ.

30′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Φωτάκης με συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής ανέβασε το δείκτη του σκορ.

27′ Κίτρινη κάρτα στον Κάτσε.

27′ Η κεφαλιά του Αγκάνθο έφυγε λίγο άουτ.

27′ Κίτρινη κάρτα στον Πουλίδο.

26′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ. Ο Αθανασιάδης βγήκε απέναντι στον Βελλίδη αλλά ο τερματοφύλακας του Άρη κράτησε το 2-0.

23′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Φωτάκης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κατσικάς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη.

12′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ. Ο Λόρενς με πανέμορφο σουτ μετά από σέντρα του Ρομπέρ, άνοιξε το σκορ.

10′ Επικίνδυνη σέντρα-σουτ του Λίνο, μπλόκαρε με δυσκολία ο Βελλίδης.

Σέντρα στον αγώνα

ΠΑΟΚ (Γιώργος Δώνης): Γλύκος, Έτο, Λίνο, Κατσικάς, Κουμάλο, Κάτσε (67′ Γεωργιάδης), Λάζαρ, Φωτάκης, Ρομπέρ (79′ Σαλπιγγίδης), Λόρενς, Αθανασιάδης (90′ Πέλκας).

Άρης (Μάκης Κατσαβάκης): Βελλίδης, Καζναφέρης (63′ Αγγελούδης), Νταμαρλής (46′ Παπαστεριανός), Παπαζαχαρίας, Πουλίδο, Σουνάς (46′ Μαργαρίτης), Γιαννιώτας, Ψυχογιός, Κοέλιο, Αγάνθο, Καπετάνος.

Διαιτητής: Τάσος Κάκος

Στα επίσημα της Τούμπας για πρώτη φορά ο Ιβάν Σαββίδης.

Ένταση υπήρξε μία ώρα πριν την έναρξη του αγώνα έξω από τη θύρα 8. Μερίδα οπαδών πέταξε δύο μολότοφ προς τις αστυνομικές δυνάμεις οι οποίες έκαναν χρήση δακρυγόνων και το επεισόδιο έληξε άμεσα.