Το σήκωσε μέσα στο Μαϊάμι ο Νοβίτσκι!

ΦΩΤΟ REUTERS.
Το Ντάλας και ο Ντιρκ Νοβίτσκι πανηγυρίζουν το πρώτο τους πρωτάθλημα μετά τη νίκη επί των Χιτς με 105-95, στον έκτο τελικό του ΝΒΑ. MVP των τελικών ο Γερμανός σούπερ σταρ που ήταν άφαντος μέχρι το 42΄αλλά “μίλησε” την κατάλληλη στιγμή. Συγκλονιστικές στιγμές στο φινάλε.

Νοβίτσκι: Ακόμα δεν το πιστεύω – Λεμπρόν: Η χαρά τους θα κρατήσει λίγο

Με τον Κρις Μπος σε ρόλο πρωταγωνιστή το Μαϊάμι ήταν αυτό που μπήκε καλύτερα στον τελικό. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την κακή ημέρα του Ντιρκ Νοβίτσκι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 20-11, όμως κάπου εκεί ο Τζέισον Τέρι πήρε το “όπλο” του και με άξιο συμπαραστάτη του τον Τζέι Τζέι Μπαρέα οδήγησε τους Μάβερικς στο 28-40. Ακολούθησε ένα 14-0 των γηπεδούχων με πρωταγωνιστή τον Ντουέιν Ουέιντ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 53-51 για τους φιλοξενούμενους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Χιτς μπήκαν αποφασισμένοι να να πάρουν τον… αέρα των αντιπάλων τους, όμως υπολόγιζαν χωρίς τον Τέρι, ο οποίος κράτησε σε αυτό το κρίσιμο σημείο όρθια την ομάδα του. Η μπάλα δεν έφτανε στον εξαιρετικό Μπος και το Μαϊάμι κόλλησε στην προσπάθεια του Λεμπρόν να γυρίσει το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 81-77 στο 40΄ και το ματς πήρε “φωτιά”. Και όπως είναι γνωστό σε τέτοιες περιπτώσεις μιλούν οι μεγάλοι παίκτες. Ο Ντιρκ Νοβίτσκι που μέχρι εκείνη την ώρα είχε 4/21 σουτ, πέτυχε 10 στα τελευταία έξι λεπτά και έδωσε τη νίκη και το πρωτάθλημα στην ομάδα του.

Η λήξη του αγώνα βρήκε τον Γερμανό σούπερ σταρ να πηγαίνει στα αποδυτήρια για να ζήσει μόνος την στιγμή της ζωής του, τον Μπος να ξεσπάει σε κλάματα και τον Λεμπρόν να βρίσκεται στο επίκεντρο της κριτικής με μόλις δύο καλάθια στην τελευταία περίοδο.
Ο Νοβίτσκι γίνεται ο δεύτερος Ευρωπαίος μετά τον Τόνι Πάρκερ που κατακτά το βραβείο του MVP των τελικών. Ο Kidd  στα 38 του δήλωσε ότι θα παίζει ακόμα τρία χρόνια και το πανηγύρι συνεχίστηκε στο Ντάλας.

MIAMΙ: Μπος 19(7/9σ), Τζέιμς 21(9/15σ, 1/4β), Ουέιντ 17(6/16σ), Τσάλμερς 18(2/8τρ), Χάουζ 9(3/6τρ), Χάσλεμ 11.

DALLAS: Μάριον 12, Νοβίτσκι 21(9/27σ, 2/2β, 11ρ), Τσάντλερ 5, Κιντ 9(2), Μπαρέα 15(7/12σ), Τέρι 27(11/16σ), Κάρντιναλ 3(1), Στίβενσον 9(3), Μαχίνμι 4.