Ο εκπληκτικός Μάρκος Παγδατής

Συγκλονιστική ανατροπή από τον Μάρκο Παγδατή
Συγκλονιστική ανατροπή από τον Μάρκο Παγδατή, ΦΩΤΟ EUROKINISSI.

Με μία επική ανατροπή ο Κύπριος Τενίστας ξεπέρασε το εμπόδιο του Νταβίντ Φερέρ και προκρίθηκε στον γ’ γύρο του Αυστραλιανού όπεν. Επόμενος αντίπαλος ο Λέιτον Χιούιτ.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 σετ, ο Μάρκος Παγδατής απέδειξε ότι εκτός από μεγάλο ταλάντο έχει και μεγάλη καρδιά.

Ανέτρεψε την εις βάρος του κατάστση, άντεξε 4 ώρες και 9 λεπτά με συνεχής κράμπες στα πόδια και πανηγύρισε με την ψυχή του τη μεγάλη πρόκριση.

Ο Φερέρ πήρε τα δύο πρώτα σετ με 6-4, 6-3 δείχνοντας ότι θα περάσει εύκολα στην επόμενη φάση. Το τρίτο σετ αποδείχθηκε το κρισιμότερο του αγώνα. Οι δύο τενίστες οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ με τον Παγδατή να επικρατεί τελικά 7-4.

Η ψυχολογία είχε γυρίσει και τα επόμενα δύο σετ αποδείχθηκαν “εύκολα” για τον Κύπριο τενίστα. Με 6-3 και 6-1 έκανε την ολική ανατροπή και προκρίθηκε.

Επόμενος αντίπαλος του Παγδατή είναι ο Λέιτον Χιούιτ, τον οποίο ο ΠΑγδατής είχε κερδίσει λίγες ημέρες πριν στο τουρνουά του Σίδνεϋ.