Σάββατο, 18 Μαΐ

Αυτοκτόνησε η ΤΣΣΚΑ! Στον τελικό με… επική ανατροπή η Μακάμπι

Έχοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα, η Μακάμπι Τελ Αβίβ πέτυχε την ανατροπή στον πρώτο ημιτελικό του φάιναλ φορ του Μιλάνου και πήρε μεγάλη πρόκριση για τον τελικό της Euroleague, όπου θα διεκδικήσει τον 6ο ευρωπαϊκό τίτλο της Ιστορίας της. Η “ομάδα του λαού” επικράτησε 68-67 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας και την Κυριακή θα αντιμετωπίσει το νικητή του ισπανικού “εμφυλίου”, Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα. Συγκλονιστικά τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Με την έναρξη της αναμέτρησης η ΤΣΣΚΑ πέρασε την μπάλα μέσα στο… ζωγραφιστό και “χτύπησε” με ένα φανταστικό Κάουν. Η έξοδος όμως του διεθνή Ρώσου σέντερ (για να πάρει ανάσες) και η είσοδος του Σοφοκλή Σχορτσιανίτη (για όσο χρόνο έμεινε στο παρκέ πήρε όλες της επιθέσεις της Μακάμπι και την τράβηξε… επιθετικά) έφερε την ομάδα του Μπλατ στα ίσα με την “αρκούδα”. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους τυπικά γηπεδούχους να προηγούνται με 19-16

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι απέκτησε πολύ καλό ρυθμό, με την ΤΣΣΚΑ να κρατά το προβάδισμα στο σκορ και την “ομάδα του λαού” να την ακολουθεί κατά πόδας (κυρίως με κάποια εύστοχα τρίποντα). Οι Ρώσοι όμως έβγαλαν περισσότερη… ενέργεια στο παρκέ, ο Τεόντοσιτς ήταν πολύ καλός δημιουργικά, η άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησε μπλόκαρε την Μακάμπι (κουράστηκε και ο Sofo) κι έτσι η “αρκούδα” πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με διαφορά 8 πόντων (38-30).

Η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να υπερέχει κάτω από την ρακέτα, ενώ η Μακάμπι είχε κακές επιλογές στην επίθεση. Η άμυνα της “ομάδας του λαού” ήταν κάκιστη, οι πόντοι που έβαλε μπήκαν με μεγάλη δυσκολία, ενώ μοναδική… παραφωνία για την “αρκούδα” ήταν ο Γουίμς, που βρέθηκε σε κάκιστη βραδιά (πρώτο του καλάθι ένα λεπτό πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου).

Η Μακάμπι προσπάθησε να πετύχει τη… μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο και έφτασε στο -2 από τους Ρώσους, στα 40” πριν τη λήξη του αγώνα. Στα 19 δευτερόλεπτα) ο χειρότερος παίκτης του παρκέ, ο Σόνι Γουίμς, πέτυχε ένα τρίποντο, δίνοντας “ανάσα” στην ΤΣΣΚΑ (65-63). Στα 13,5 δευτερόλεπτα όμως ο Μπλου έφερε το ματς στο 67-66, στην συνέχεια ο Χριάπα έχασε την μπάλα από τα χέρια του, δίνοντας την ευκαιρία στην Μακάμπι να πετύχει το νικητήριο καλάθι στον αιφνιδιασμό με τον Ράις. Στο τελευταίο σουτ του αγώνα, ο Γουίμς απέτυχε να σκοράρει.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 38-30, 55-45, 67-68

TΣΣΚΑ Μόσχας: Τεόντοσιτς 12 (1),Γουίμς 6, Βοροντσέβιτς 3, Χριάπα 9 (1), Κάουν 14, Χάινς 6, Μίτσοφ 4, Τζάκσον 2, Φριτζόν 6 (2), Κρσιτς 5

Μακάμπι: Χίκμαν 10 (2), Οχαγιόν 7 (1), Πνίνι, Σμιθ 7(1), Ζίζιτς, Ίγκλς 2, Τάιους 10, Μπλου 15 (5), Σχορτσιανίτης 4, Ράις 13