Σάββατο, 4 Μαΐ

Bundesliga: Η Μπάγερ Λεβερκούζεν νίκησε με 3-2 τη Λειψία στο ντέρμπι της πρεμιέρας

ΦΩΤΟ ΑΠΕ αρχείου

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν πήρε το ντέρμπι της πρεμιέρας της φετινής Bundesliga, επικρατώντας με 3-2 της πρόσφατης τροπαιούχου του γερμανικού σούπερ καπ, Λειψίας.

Με γκολ των Φρίμπογκ και Τα μέσα σε ένα δεκάλεπτο στο πρώτο μέρος, η Λεβερκούζεν πήρε προβάδισμα νίκης κόντρα στη Λειψία, η οποία μείωσε με τον Όλμο πριν το ημίχρονο, αλλά ο Βιρτς “σφράγισε” τη νίκη της ομάδας του με φοβερό πλασέ. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να διαμορφώσουν το τελικό σκορ με τον Οπέντα.

Μεγάλη νίκη και για τη Στουτγκάρδη με 5-0 επί της Μπόχουμ, χωρίς τον Ντίνο Μαυροπάνο στη σύνθεσή της, αφού ο Έλληνας αμυντικός βρίσκεται στην Αγγλία για να ολοκληρώσει τη μετεγγραφή του στη Γουέστ Χαμ.