Euroleague, Ούνιξ Καζάν – Ολυμπιακός 84-87: Πήραν το «θρίλερ» στην παράταση οι Πειραιώτες

ΦΩΤΟ Intime

Ο Ολυμπιακός πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Ούνιξ Καζάν στη Ρωσία για την 13η αγωνιστική της Euroleague αφού επικράτησε 84-87 (77-77 κ.δ) σε ένα συγκλονιστικό ματς.

Πλώρη για τετράδα έχει βάλει ο Ολυμπιακός που πήρε την δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη του στη Euroleague, αφού έδειξε «μέταλλο» και νίκησε 84-87 την Ούνιξ Καζάν σε ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση. Στο 9-4 ανέβασε το ρεκόρ του στη Euroleague o Ολυμπιακός, στο 7-6 πλέον η Ούνιξ Καζάν, αφού είδε το αήττητο των τεσσάρων αγώνων που  «έτρεχε» να φτάνει στο τέλος του.

Τρομερή εμφάνιση από τον Βεζένκοφ με 22 πόντους, με τον Σλούκα να είχε 12π. και 8 ασίστ, ενώ από 10π. είχαν οι Φαλ και Λαρεντζάκη, με τον δεύτερο να ήταν εξαιρετικός στο έξτρα πεντάλεπτο. Από τη ρωσική ομάδα, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Λ. Μπράουν και Κάνααν με 21π. και 20π. αντίστοιχα, με τον Χεζόνια να μένει στους 11π. με 3/14 σουτ, αλλά και να έχει και το άστοχο τρίποντο στην εκπνοή της παράτασης.

Δείτε το LIVE του αγώνα ΕΔΩ

Το ματς

Η αστοχία του Ολυμπιακού από τα 6.75 στο πρώτο δεκάλεπτο (0/6 τρίποντα), έβαλε με το… καλημέρα τους «ερυθρόλευκους» σε μειονεκτική θέση, αφού στο 5΄ βρέθηκαν στο -7 (13-7). Ωστόσο, η αμυντική προσήλωση της ελληνικής ομάδας «μπλόκαρε» την παραγωγικότητα των Ρώσων και ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 2-8 ισοφάρισε στο 8΄ σε 15-15, κλείνοντας στο -3 (20-17) το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η είσοδος του Σλούκα στο παρκέ άλλαξε τα δεδομένα, με τον Έλληνα γκαρντ να προσφέρει σε εκτέλεση και δημιουργία και σε συνδυασμό με την αμυντική συνέπεια των «ερυθρόλευκων», η ελληνική ομάδα έτρεξε επιμέρους σκορ 6-15, ξεφεύγοντας με +6 (26-32). Με τον Λαρεντζάκη, μάλιστα, να βρίσκει ρυθμό από την περιφέρεια, οι Πειραιώτες ήλεγξαν το ρυθμό, αλλά ένα «γκολ-φάουλ» του Μπράουν στη λήξη της περιόδου, διαμόρφωσε το 40-42 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον Κάνααν να μπαίνει «ζεστός» από την περιφέρεια στην τρίτη περίοδο, σημειώνοντας 7 σερί πόντους και τον Ουζίνσκι να συνδέεται και αυτός από τα 6.75, οι Ρώσοι ανέκτησαν το προβάδισμα στο 23΄, γράφοντας το 50-46. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε μέσα από την άμυνα του, με τους «ερυθρόλευκους» να πλησιάζουν σε απόσταση αναπνοής, αλλά αστοχώντας σε οκτώ σερί προσπάθειες από τα 6.75, δεν κατάφεραν να σημειώσουν το… προσπέρασμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, που βρήκε την ελληνική ομάδα στο -3 (62-59).

Με back to back τρίποντα από Βεζένκοφ και Σλούκα μπήκε ο Ολυμπιακός στην τέταρτη περίοδο, διαμορφώνοντας το 64-67 στο 32΄, ενώ ο Βούλγαρος φόργουορντ διαμόρφωσε με μεγάλο τρίποντο το 69-72 λίγο αργότερα. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν να ελέγχουν την κατάσταση μετά την κομπίνα του Φαλ από επαναφορά της μπάλας (75-77 στα 44΄΄), αλλά ο Τζεκίρι στα 12΄΄ διαμόρφωσε το 77-77, στέλνοντας το ματς στην παράταση, καθώς ο Ντόρσεϊ αστόχησε στο τελευταίο σουτ στην εκπνοή.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο και με την άμυνα του Ολυμπιακού να κρατάει τους γηπεδούχους χωρίς καλάθι στα πρώτα τρία λεπτά, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 77-81, ενώ το ηρωικό καλάθι του Λαρεντζάκη με «κολλημένο» πάνω του τον Χεζόνια κράτησε την ελληνική ομάδα σε τροχιά νίκης (79-83), μέχρι ο Βεζένκοφ να… οπλίσει από τα 6.75, «σφραγίζοντας» ουσιαστικά τη νίκη στα 29΄΄ για τη λήξη (81-86). Ο Κάναν απάντησε, αλλά ο Σλούκας με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 84-87 στα 6.2΄΄, καθώς ο Χεζόνια αστόχησε στο τρίποντο για την ισοφάριση στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 40-42, 62-59, 77-77 (κ.δ)., 84-87 (παρ.)

Ούνιξ Καζάν (Περάσοβιτς): Σπίσου 7 (1), Τζον Μπράουν 11 (4/9 δίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κάνααν 20 (0/6 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 2/4 βολές), Λορέντζο Μπράουν 21 (9/12 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Μπράντλι, Τίμα, Χεζόνια 11 (1/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη), Ουζίνσκι 6 (1), Τζεκίρι 6 (3/3 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μέγιο 2

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έισι, Ντόρσεϊ 8 (1/3 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 10 (1/6 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φαλ 10 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σλούκας 12 (1/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μάρτιν 5 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 22 (3/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα), Πρίντεζης, Παπανικολάου 4, Ζαν-Σαρλ 4 (4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 6 (3/3 δίποντα)