US Open: Τρομερή ανατροπή και πρόκριση για τη Σάκκαρη! (video)

ΦΩΤΟ twitter

Η Μαρία Σάκκαρη έχασε εύκολα το πρώτο σετ από την Μπερνάρντα Πέρα, αλλά με σπουδαία ανατροπή στη συνέχεια πανηγύρισε τη νίκη με 2-1 (2-6, 6-3, 6-2) και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του US Open.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια έκανε τραγικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και επέτρεψε δύο συνεχόμενα μπρέικ στην αντίπαλό της, Νο61 στον κόσμο, για να χάσει το πρώτο σετ με 6-2.

Στο δεύτερο σετ όμως βελτιώθηκε αισθητά και κράτησε το σερβίς της, για να κάνει το πρώτο δικό της μπρέικ στο ματς, την κατάλληλη στιγμή, παίρνοντας το προβάδισμα με 5-3, για να κλείσει το σετ με 6-3.

Με την ψυχολογία στα ύψη, η Σάκκαρη (Νο22 του κόσμου) έκανε δύο μπρέικ στο τρίτο σετ και “καθάρισε” τελικά εύκολα την 25χρονη Αμερικανίδα τενίστρια με 6-2 και 2-1 σετ. Προκρίθηκε έτσι στον τρίτο γύρο του αμερικανικού Γκραν Σλαμ, όπου και θα αντιμετωπίσει την νικήτρια του αγώνα ανάμεσα στην Ανισίμοβα και την Σκοτ.