F1: Ο “wing man” Μπότας έδωσε… άλμα τίτλου στον Χάμιλτον! video

Υπάκουσε στις εντολές της Mercedes. Ο Βαλερί Μπότας άφησε τον ομόσταυλο του, Λιούις Χάμιλτον να τον προσπεράσει κι έτσι ο Βρετανός πήρε τη νίκη στο Grand Prix του Σότσι και αύξησε τη διαφορά του από τον Φέτελ, πέντε αγώνες πριν την ολοκλήρωση της σεζόν στην F1.

Σίγουρα, η στρατηγική είναι ένα σημαντικό κομμάτι της Formula 1, αλλά κάποιες κινήσεις γίνονται εξόφθαλμα, τότε απλά… ξενερώνουν τους φίλους του αθλήματος.

Ο Λιούις Χάμιλτον πήρε την πρώτη θέση στο Grand Prix της Ρωσίας που διεξήχθη στο Σότσι, στον 16ο αγώνα της χρονιάς στη Formula 1 κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του τίτλου.

Ο Βρετανός παγκόσμιος πρωταθλητής της Mercedes (έφτασε τις 70 νίκες στην καριέρα του) είδε πρώτος την καρρό σημαία του τερματισμού, με τη… βοήθεια του ομόσταυλου του, Βάλτερι Μπότας, ο οποίος τερμάτισε δεύτερος.

Ο Φινλανδός πιλότος πήρε εντολή να αφήσει τον Χάμιλτον να περάσει κι έτσι να πάρει τους βαθμούς της νίκης, με τον Σεμπάστιαν Φέτελ να συμπληρώνει την τριάδα του βάθρου με Ferrari.

Να σημειωθεί ότι ο Χάμιλτον αύξησε στους 50 βαθμούς τη διαφορά του από τον Φέτελ στην κατάταξη των οδηγών, ενώ απομένουν πέντε γκραν πρι για το τέλος της σεζόν.

Η αμηχανία ανάμεσα στους δυο πιλότους της Mercedes ήταν ολοφάνερη, αφού βγήκαν από τα οχήματα τους. Μάλιστα, ο Χάμιλτον θέλησε να δώσει στον Μπότας το κύπελλο του νικητή, κάτι που ο “wing man” του δεν το δέχθηκε.