13oC Αθήνα

“Τρελάθηκε” ο Αντετοκούνμπο! Έβρισε διαιτητή κι αποβλήθηκε [vid]

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τα νεύρα του, μετά τον καταλογισμό του 6ου του φάουλ στον αγώνα των Μπακς με τους Νάγκετς. Ο Έλληνας φόργουορντ “τρελάθηκε”, έβρισε τον διαιτητή κι αποβλήθηκε από τον πάγκο της ομάδας του.

Οι Μπακς ηττήθηκαν στην παράταση από τους Νάγκετς με 128-125 στο Ντένβερ, σ’ ένα παιχνίδι που αποδείχθηκε καθοριστική η αποβολή του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα του Ντένβερ, επέστρεψε από το -8 στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας.

Ο Έλληνας φόργουορντ αποβλήθηκε με έξι φάουλ 3:43 πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, όταν η ομάδα του ήταν μπροστά με 107-97. Ο “Greek Freak” χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ πάνω στον Γιόκιτς και “τρελάθηκε” μιας κι αυτό ήταν το έκτο του φάουλ. Άρχισε, λοιπόν, να βρίζει τον διαιτητή κι εκείνος τον απέβαλε.

Δείτε την “έκρηξη” του Αντετοκούνμπο

Ο Αντετοκούνμπονα κάνει double double, σημειών οντας 18 πόντους (8/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/6 βολές), μαζεύοντας 12 ριμπάουντ, μοιράζοντας 6 ασίστ, ενώ είχε επίσης 1 κλέψιμο και έκανε 4 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Κορυφαίος των «ελαφιών» ήταν ο Τζαμπάρι Πάρκερ με φετινό ρεκόρ, 35 πόντους, ενώ τους ίδιους πόντους σημείωσε και ο Νίκολα Γιόκιτς για τους Νάγκετς, έχοντας επίσης και 13 ριμπάουντ.

Δεν αγωνίστηκε για δεύτερο στην σειρά παιχνίδι ο Κώστας Κουφός, στη νίκη με 84-83 που πανηγύρισαν οι Κινγκς απέναντι στους Λέικερς, μέσα στο Λος Αντζελες.

Ρεκόρ καριέρας ο Ντόρσεϊ

Ρεκόρ καριέρας με 19 πόντους έκανε ο Ντόρσεϊ στη νίκη των Χοκς με 94-88 επί των Μάτζικ, ενώ ήταν μάλιστα και ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Ατλάντα. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Χοκς έπειτα από πέντε σερί ήττες.

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ έκανε ένα ακόμη triple double, στη νίκη των Θάντερ με 109-104 επί των Πέλικανς στη Νέα Ορλεάνη. Είναι το 103ο της καριέρας του και 26ο φετινό. Ο Ουέστμπρουκ τελείωσε την αναμέτρηση με 26 πόντους, 15 ριμπάουντ και 13 ασίστ.

Τέλος στις ένδεκα σερί νίκες των Ρόκετς έβαλαν οι Σπερς νικώντας με 100-83. Ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ έκανε double double με 23 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ κορυφαίος για την ομάδα του Χιούστον ήταν ο Τζέιμς Χάρντεν με 25 πόντους. Πάντως η ομάδα του Χιούστον έφτασε τα 1182 εύστοχα τρίποντα κάνοντας νέο ρεκόρ στο ΝΒΑ.