Τρίτη, 30 Απρ.

Ελλάδα – Νέα Ζηλανδία 83-74: Νίκη πρόκρισης με τρομερή ανατροπή για την Εθνική στο Mundobasket 2023

ΦΩΤΟ intime

Η Εθνική Ελλάδας μπάσκετ έκανε σπουδαία ανατροπή κόντρα στη Νέα Ζηλανδία και πήρε τη νίκη με 83-74 και την πρόκριση για τη φάση των “16” του Mundobasket 2023.

Παρότι βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 15 πόντους διαφορά, η Εθνική Ελλάδας έπαιξε εκπληκτική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Λαρεντζάκη να υποστηρίζει στην επίθεση τον τρομερό Παπαπέτρου (20 και 27 πόντους αντίστοιχα), η “γαλανόλευκη” κατάφερε να φθάσει τελικά σε μία άνετη νίκη. Το επιμέρους σκορ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν 51-31 και η ομάδα του Ιτούδη πανηγύρισε μία εντυπωσιακή πρόκριση στον επόμενο γύρο του Mundobasket 2023.

Η Εθνική Ελλάδας ξεκίνησε “μουδιασμένα” το ματς και με πολλές δυσκολίες στην επίθεση, επέτρεψε στη Νέα Ζηλανδία να πάρει το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε μάλιστα στο +5 για τους ΝεοΖηλανδούς, με τη “γαλανόλευκη” να έχει πετύχει μόνο 15 πόντους, χωρίς κάποιο “πυλώνα” στο επιθετικό της πλάνο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν αυτός που βγήκε μπροστά και “οδήγησε” την Εθνική Ελλάδας, φθάνοντας τους 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο. Η άμυνα της ομάδας του Ιτούδη όμως, επέτρεψε στη Νέα Ζηλανδία να βρει πολλά ελεύθερα σουτ από μακριά και με 7/12 τρίποντα, να πάρει ακόμη και προβάδισμα 15 πόντων, πριν το 43-32 στο 20′.

Μετά την ανάπαυλα, η Εθνική Ελλάδας μπήκε δυνατά στο παρκέ και με εξαιρετικές άμυνες “μάζεψε” τη διαφορά στους 6 πόντους (44-38), με τη Νέα Ζηλανδία να αντιδράει προσωρινά, αλλά την “γαλανόλευκη” να επανέρχεται με δύο… έμμεσα τρίποντα από Γουόκαπ και Παπαπέτρου, για το 49-46 στο 26′. Στη συνέχεια η ομάδα του Ιτούδη έχασε αρκετές ευκαιρίες ακόμη για την προσπέραση στο σκορ, αφού μείωσε και σε 51-50, αλλά η Νέα Ζηλανδία “έκλεισε” το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 54-50.

Όλα κρίθηκαν έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Ελλάδα συνέχισε να είναι εκπληκτική στην άμυνα και βρήκε τα σουτ για να φέρει… τούμπα το ματς! Με πέντε σερί πόντους του Λαρεντζάκη και τον Παπαπέτρου να παραμένει εύστοχος, η Εθνική μας πέρασε μπροστά στο σκορ με 59-54 στο 33′. Με την ψυχολογία υπέρ της και την άμυνά τις να οδηγεί τους Νεοζηλανδούς σε πάνω από 20 λάθη συνολικά, η Εθνική μας Ομάδα κατάφερε στο τέλος να φθάσει και σε μία νίκη χωρίς άγχος, αφού επικράτησε με 83-74.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-43, 50-54, 83-74

Οι συνθέσεις στο Ελλάδα – Νέα Ζηλανδία

Ελλάδα (Ιτούδης): Γουόκαπ 10 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 20 (2/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/7 βολές), Μωραΐτης, Μποχωρίδης, Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 27 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 2, Χατζηδάκης

Νέα Ζηλανδία (Κάμερον): Τε Ράνγκι 19 (1/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), ΛιΆφα (0/7 σουτ), Ντιλέινι 10 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίλι 27 (5/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουέτζελ 4, Κάμερον, Σμιθ-Μίλνερ, Ενγκατάι 9 (3/4 τρίποντα)