Παρασκευή, 3 Μαΐ

Γαλλία – Γιβραλτάρ 14-0: Ο Ντεσάν διέταξε τους ποδοσφαιριστές των «τρικολόρ» να μην σταματήσουν να σκοράρουν

Ο προπονητής της Εθνικής Γαλλίας Ντιντιέ Ντεσάν διέταξε τους ποδοσφαιριστές της ομάδας του να μην σταματήσουν απέναντι στο Γιβραλτάρ και να βάλουν όσα περισσότερα γκολ μπορούν, χωρίς να δείξουν το παραμικρό έλεος στους ερασιτέχνες αντιπάλους τους.

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης για τον 2ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2024 μεταξύ της Γαλλίας και του Γιβραλτάρ και ενώ το σκορ ήταν 7-0 για τους «τρικολόρ» ο Ντιντιέ Ντεσάν παρότρυνε τους ποδοσφαιριστές της ομάδας του να μην κατεβάσουν ταχύτητα και να συνεχίσουν στο ίδιο μοτίβο στην επανάληψη, χωρίς να τηρήσουν fair play στην αντίπαλη ομάδα η οποία όχι μόνο αποτελείται από ερασιτέχνες, αλλά αγωνιζόταν από το 18΄με παίκτη λιγότερο.

Σε ένα video που κυκλοφόρησε στο twitter, ο Ντεσάν αναφέρει στους παίκτες του ότι το ρεκόρ είναι 10-0, με τους Γάλλους διεθνείς να έχουν την ευκαιρία να το σπάσουν και να γράψουν ιστορία, πράγμα που τελικά συνέβη.