22oC Αθήνα

Η ΑΕΚ “καθάρισε” τη Λάρισα σε ένα δεκάλεπτο – Ο Μορέιρα είχε… κέφια (video)

Intime.gr

Πρώτη εντός έδρας νίκη και… 2x2 για την ΑΕΚ στη φετινή Basket League. Η Ένωση είχε μια πολύ καλή τελευταία περίοδο και… καθάρισε την Λάρισα Bread Factory (87-68). Κορυφαίος ο Μορέιρα για τους “κιτρινόμαυρους”.

Το 2 στα 2 στη φετινή Basket League πανηγύρισε η ΑΕΚ, που επικράτησε με 87-68 της Λάρισας, στο ΟΑΚΑ, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στη δεύτερη εφετινή απώλεια τους.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Γιανίκ Μορέιρα με 20 πόντους, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του αναδείχθηκαν οι Κιθ Λάνγκφορντ (16π.), Λίνος Χρυσικόπουλος (13π.), Ματ Λοτζέσκι (13π.) και Δημήτρης Μαυροειδής.

Περιστέρι και Μεσολόγγι κράτησαν το αήττητο στην Basket League (videos)

Από τη Λάρισα ξξεχώρισε ο Γκούντγουιν με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Μούρτο να είχε 11π.

Η ΑΕΚ οικοδομήσει με το… καλημέρα μία διαφορά ασφαλείας από την ομάδα της Θεσσαλίας (+11, 26-15 στο 10΄), την οποία συντήρησε χωρίς… άγχος ιδιαίτερο άγχος, παρά την μέτρια εικόνα που είχε στην τρίτη περίοδο του αγώνα. Οι “κιτρινόμαυροι” πάτησαν “γκάζι” στο τέταρτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 24-12 έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 45-35, 63-56, 87-68

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 16 (2), Κατσίβελης 2, Χρυσικόπουλος 13 (3), Μαυροειδής 10, Ρογκαβόπουλος 3 (1), Μορέιρα 20 (5 μπλοκ), Ματσιούλις 3 (1), Γιάνκοβιτς, Ζήσης 4 , Γόντικας, Γκίκας 3 (1), Λοτζέσκι 13 (2).

ΛΑΡΙΣΑ (Γαβριήλ): Γουέμπ 10 (2), Ρας 9 (1), Κώττας, Σμιθ 6 (1), Μούρτος 11 (1), Μόσιαλος, Μπράουν 10 (1), Γκούντγουιν 14, Τσιούλκας, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 8 (2).