Τρίτη, 30 Απρ.

Με Βασιλόπουλο “σφράγισε” την πρωτιά ο Ολυμπιακός

Οι ερυθρόλευκοι πάτησαν… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησαν εύκολα με 83-57 του Ηλυσιακού εξασφαλίζοντας και τυπικά το απόλυτο πλεονέκτημα έδρα στα πλέι οφ. Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος μετά από 13 μήνες επέστρεψε στα γήπεδα. Δείτε τα ζευγάρια και το πρόγραμμα των πλέι οφ.

Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν ότι δεν είχαν σκοπό να χαριστούν στον Ηλυσιακό. Μπήκαν δυνατά στο ματς, είχαν ένα κακό δεύτερο δεκάλεπτο αλλά στο τρίο “καθάρισαν” τη νίκη.

Η επιστροφή του Παναγιώτη Βασιλόπουλου και η κατάκτηση της τρίτης πρωτιάς στην κανονική περίοδο τα τελευταία 4 χρόνια ήταν τα στοιχεία που κράτησε ο Ολυμπιακός από την εύκολη νίκη του στην τελευταία αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ.
Τα δεκάλεπτα: 11-23, 28-33, 36-54, 57-83

Ηλυσιακός (Κώστας Φλεβαράκης): Σπανός, Παπανικολόπουλος 11 (5/9 σουτ), Ενγκουάιρ 9 (2/11 σουτ, 6 ριμπάουντ), Αποστολίδης 3, Τόμπσον 19 (6/16 σουτ), Κασελάκης 4, Ταπρούνης 2, Γαλιώτος 7, Τσιάκος 2.

Ολυμπιακός (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Χάινς 12 (6/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Λο 7 (1), Άντιτς 6 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σπανούλης 5 (2/6 σουτ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βασιλόπουλος 5 (2/4 σουτ), Ντόρσεϊ 2, Κέσελ 11 (3/6 τρίποντα), Παπαδόπουλος 10 (5.7 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πρίντεζης 7 (2/4 σουτ), Μάντζαρης 9 (3/4 τρίποντα), Σλούκας 3 (1).

Μετά την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου προέκυψαν τα ζευγάρια των πλεί οφ.