Μύθος ή ζύθος στους “16”; Πέρασαν οι Ιρλανδοί!

Η Ιρλανδία νίκησε 1-0 την Ιταλία και πέρασε και αυτή στους “16” του Euro, ως μία από τις καλύτερες τρίτες αφήνοντας έξω την Τουρκία.

Το γκολ του  Μπρέιντι στο 84′  επέτρεψε στους Ιρλανδούς να συνεχίσουν να… ζουν το μύθο τους στα γήπεδα της Γαλλίας!

Στο 9′ το σουτ του Χέντρικ πέρασε ξυστα άουτ, ενώ ο Σαλβατόρε Σίριγκου έσωσε την εστία του στο 21′ στην κεφαλιά του Μέρφι. Αυτές ήταν οι καλύτερες φάσεις στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 53′ ο Ματία Ντε Σίλιο έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Σιμόνε Τζάτζα με σουτ έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 77′ ο Λορέντζο Ινσίνιε είχε δοκάρι, ενώ στο 85′ η Ιρλανδία άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Μπρέιντι.

Ιταλία (Αντόνιο Κόντε): Σιρίγκου, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Ογκμπόνα, Φλορέντσι, Στουράρο, Τιάγκο Μότα, Μπερναρντέσκι (60′ Νταρμιάν), Ντε Σίλιο (82′ Ελ Σαραουί), Τζάτζα, Ιμόμπιλε (74′ Ινσίνιε).

Ιρλανδία (Μάρτιν Ο’ Νιλ): Ράντολφ, Κόλεμαν, Ντάφι, Κίου, Γουόρντ, ΜακΚλιν, Χέντρικ, ΜακΚάρθι, Μπρέιντι, Μέρφι (70′ ΜακΓκίντι), Λονγκ (90′ Κουίν).