Νίκες για Γιουβέντους, Λίβερπουλ και Σταντάρ

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός της Γιουβέντους ήταν ένας απο τους πρωταγωνιστές της βραδιάς, ΦΩΤΟ REUTERS

Στο Άμστερνταμ η Γιουβέντους επικράτησε με 2-1 του Άγιαξ. Νίκη με 3-2 της Σταντάρ Λιέγης επί της Σάλτσμπουργκ αν και έχανε με 0-2. Τα χρειάστηκε η Λίβερπουλ κόντρα στην Ουνιρέα.

Η Γιουβέντους αν και έμεινε πίσω στο σκορ κόντρα στον Άγιαξ κατάφερε να αντρέψει την κατάσταση και με δύο κεφαλιές του Αμάουρι να πάρει τη νίκη και να γίνει το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Στο Άνφιλντ χρειάστηκε να περάσουν 80 λεπτά για να κάμψει η Λίβερπουλ την αντίσταση της Ουνιρέα και να πάρει τη νίκη με 1-0 χάρη στο τέρμα του Νγκογκ.

Το ματς της βραδιάς διεξήχθη στην Λιέγη με την Σταντάρ να χάνει από την Σάλτσμπουργκ μέχρι το 82ο λεπτό και να πετυχαίνει την ανατροπή στα τελευταία λεπτά.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πρώτων ματς της φάσης των “32”:

Τρίτη
Έβερτον – Σπόρτινγκ 2-1 (25′ Πίνααρ, 49′ Ντιστέν / 87′ πέν. Μιγκέλ Βελόσο)

Πέμπτη
Ρουμπίν Καζάν – Χαποέλ Τελ Αβίβ 3-0 (14′ και 23′ Μπουκάροβ, 69′ Σεμάκ)
Άγιαξ – Γιουβέντους 1-2 (16′ Σουλεϊμανί / 31′ και 58′ Αμάουρι)
Τβέντε – Βέρντερ Βρέμης 1-0 (38′ Γιάνσεν)
Λιλ – Φενέρμπαχτσε 2-1 (3′ Μπαλμόν, 52′ Φρο / 5′ Γκιοκτσέν Βέντερσον)
Μπριζ – Βαλένθια 1-0 (56′ Ντορζ Κουεμαχά)
Βιγιαρεάλ – Βόλφσμπουργκ 2-2 (43′ Σένα, 85′ Μάρκο Ρούμπεν / 65′ και 84′ πέν. Γκραφίτε)
Σταντάρ Λιέγης – Σάλτζμπουργκ 3-2 (66′ πέν. και 82′ Βιτσέλ, 80′ Ντε Καμάργκο / 4′ και 45′ Γιάνκο)
Φούλαμ – Σαχτάρ Ντόνετσκ 2-1 (3′ Γκέρα, 65′ Ζαμόρα / 32′ Λουΐζ Αντριάνο)
Λίβερπουλ – Ουνιρέα 1-0 (79′ Νγκογκ)
Μπιλμπάο – Άντερλεχτ 1-1 (58′ Σαν Χοσέ / 35′ Μπιλιά)
Κοπεγχάγη – Μαρσέιγ 1-3 (79′ πέν. Γκρόνκιερ / 72΄και 90′ Νιανγκ, 84′ Μπεν Αρφά)
Χέρτα – Μπενφίκα 1-1 (33′ αυτ. Χάβι Γκαρθία / 4′ Ντι Μαρία)
Αμβούργο – Αϊντχόφεν 1-0 (26′ πέν. Γιάνσεν)
Ατλέτικο – Γαλατάσαράι 1-1 (23′ Ρέγες / 77′ Καντέρ Κεϊτά)
Παναθηναϊκός – Ρόμα 3-2 (67′ Σαλπιγγίδης, 84′ Χριστοδουλόπουλος, 89′ Σισέ / 29′ Βούτσινιτς, 81′ πέν. Πισάρο)