Τρίτη, 23 Απρ.

Ολυμπιακός – Μονακό 94-88: «Ψυχωμένοι» Πειραιώτες πήραν «παλικαρίσια» πρόκριση στο Final 4 της Euroleague

ΦΩΤΟ intime

Ο Ολυμπιακός έκανε κατάθεση ψυχής κόντρα στη Μονακό στο ΣΕΦ και με φοβερή ανατροπή στο Game 5 στα play off της Euroleague, επικράτησε με 94-88 και εξασφάλισε την πρόκριση στο Final 4 του Βελιγραδίου.

Οι Πειραιώτες βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με διψήφια διαφορά στο ματς, αλλά με εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και τον Κώστα Σλούκα να “καθαρίζει” στο τέλος, “λύγισαν” τους Μονεγάσκους στο “καυτό” γήπεδό τους.

Ο ηγέτης του Ολυμπιακού είχε 15 πόντους και 5 ασίστ στο ματς, αλλά εκπληκτικοί ήταν και οι ΜακΚίσικ και Γουόκαπ με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα. Ο Μάικ Τζέιμς με 24 πόντους και 10 ασίστ, αλλά και ο Ουατάρα με 15 πόντους από 5/7 τρίποντα, έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Μπαρτζώκα, αλλά δεν κατάφεραν να κόψουν το δρόμο της προς το Final 4 της Euroleague.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το ματς και το σκορ ήταν πολύ χαμηλό στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Πειραιώτες είχαν ως πρωταγωνιστή τον Κώστα Παπανικολάου που πέτυχε 6 γρήγορους πόντους και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι Μονεγάσκοι απάντησαν όμως με Λι και Ουταρά, περνώντας μπροστά στο σκορ με 13-11 στο 10′.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, υπήρξε “καταιγισμός” τριπόντων ειδικά από τη Μονακό, η οποία βρήκε πολλά μακρινά σουτ, κάνοντας γενικότερα “σμπαράλια” την άμυνα του Ολυμπιακού με 35 πόντους σε αυτό το διάστημα. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατάφερε πάντως να μείνει κοντά στο σκορ, με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να παίρνει την ομάδα στις… πλάτες του και να φθάνει τους 16 πόντους στο ημίχρονο, το οποίο και έκλεισε με 48-41 υπέρ των Γάλλων.

Μετά την ανάπαυλα, ο Ολυμπιακός βρήκε το ξέσπασμα που έψαχνε με πρωταγωνιστή τον Τόμας Γουόκαπ, ο οποίος ήταν εξαιρετικός και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι Πειραιώτες πέρασαν έτσι και μπροστά στο σκορ, με 56-55 βάζοντας “φωτιά” στο ΣΕΦ. Ένα τρίποντο του Μπέικον όμως και συνεχόμενα καλάθια του Άντζουσιτς κράτησε τη Μονακό με μικρό προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου, η οποία έκλεισε μάλιστα με buzzer beater τρίποντο του Μάικ Τζέιμς για το 66-70 στο 30′.

Όλα κρίθηκαν έτσι στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι και το τελευταίο τρίλεπτο της αναμέτρησης. Ο Κώστας Σλούκας βγήκε όμως μπροστά για τον Ολυμπιακό και φθάνοντας τους 15 πόντους, οδήγησε την ομάδα του προς τη νίκη, παρά το κρεσέντο του Μάικ Τζέιμς από την άλλη πλευρά. Ένα τρίποντο του Ντόρσεϊ ήταν πάντως αυτό που έβαλε την τελευταία “μαχαιριά” στη Μονακό, χαρίζοντας στους Πειραιώτες τη νίκη με 94-88 και την πρόκριση στο Final 4 της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 41-48, 66-70, 94-88

Τα στατιστικά των παικτών

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 17 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2 ασίστ), Ντόρσεϊ 16 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Φαλ 4 (4 ασίστ), Σλούκας 15 (1/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάρτιν 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές), Βεζένκοβ 9 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 6 (2 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 18 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές)

Μονακό (Ομπράντοβιτς): (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ), Μπέικον 12 (3/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βέστερμαν, Τόμας 6 (8 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Μοτιεγιούνας 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Ουαταρά 15 (5/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Άντζουσιτς 5 (1), Χολ 5 (2 ριμπάουντ), Τζέιμς 24 (4/7 δίποντα, 2/10 τρίποντα, 10/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 λάθη)