14oC Αθήνα

Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης: Λύγισε στη δεύτερη παράταση με παράπονα για τη διαιτησία (videos)

ΦΩΤΟ intime

Ο Παναθηναϊκός έφθασε μια “ανάσα” από τη νίκη της σεζόν στο ΟΑΚΑ, αλλά με πολλά παράπονα και για τη διαιτησία, “λύγισε” από τη Ρεάλ Μαδρίτης στη δεύτερη παράταση με σκορ 93-96 για τη 14η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα βρέθηκε ακόμη και στο -14 από τους Μαδριλένους, αλλά με τρομερή άμυνα και τον Νέντοβιτς να παίρνει “φωτιά” στο τέλος, κατάφερε να πάει το ματς σε δύο παρατάσεις, πριν λυγίσει και με τη βοήθεια των… διαιτητών.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Οι “πράσινοι” διαμαρτύρονται για τουλάχιστον τέσσερις αποφάσεις στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας και των δύο παρατάσεων, με το αποτέλεσμα να μην αλλάζει υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι στην άμυνα, αλλά στην επίθεση τα “έσπασε” ειδικά από το τρίποντο και κατάφερε να βρίσκεται μπροστά από τη Ρεάλ μόνο λόγο του χαμηλού σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 15-14.

Οι “πράσινοι” συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την… αστοχία τους από μακριά να οδηγεί σε 0/9 τρίποντα, πριν πετύχει το πρώτο ο Παπαπέτρου. Οι Μαδριλένοι άρχισαν να εκμεταλλεύονται όμως τον Ταβάρες και να βρίσκουν καλάθια με τον Ράντολφ, για να κλείσουν το ημίχρονο με το 33-29 υπέρ τους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με “καταστροφικό” τρόπο για τον Παναθηναϊκό, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να “τρέχει” ένα σερί 12-2 και να ξεφεύγει στο σκορ με +14. Οι “πράσινοι” κατάφεραν να μειώσουν στο τέλος με πρωταγωνιστή τον Μπεν Μπέντιλ στην επίθεση (έφθασε τους 11 πόντους) και το σκορ ήταν στο 48-56 στο 30′.

Ο Γιώργος Βόβορας έχασε και τον Μακ με τραυματισμό, αλλά αιφνιδίασε τον Λάσο με μία άμυνα ζώνης και ο Παναθηναϊκός έκανε φοβερή ανατροπή στο τέλος. Ο Νέντοβιτς πήρε “φωτιά” στην επίθεση και έφερε τους “πράσινους” ακόμη και μπροστά στο σκορ, αλλά έχασε την τελευταία επίθεση με φωνές και για φάουλ, για να πάει το ματς στην παράταση με σκορ 68-68.

Στο έξτρα 5λεπτο, οι “πράσινοι” ξεκίνησαν δυνατά και με ένα 5-0 έγραψαν το 73-68, αλλά η Ρεάλ δεν “λύγισε” και με τον Αλμπάλδε να γίνεται πρωταγωνιστής από το… πουθενά, έφερε τούμπα το ματς με 77-75 και 79-77 υπέρ της. Η ελληνική ομάδα έχασε και τον Σαντ Ρος με πέντε φάουλ, αλλά ο Μποχωρίδης που πέρασε στο ματς έβαλε κρίσιμο καλάθι, βολές και κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Γιουλ στην τελευταία επίθεση, για το 79-79 στο 45′.

Στη δεύτερη παράταση το ματς ήταν και πάλι ντέρμπι, με τον Παναθηναϊκός να βρίσκει πόντους από ωραίες συνεργασίες των παικτών, την ώρα που η Ρεάλ Μαδρίτης είδε τον Αλμπάλδε κάνει το ματς της ζωής του τελικά, ανήμερα των γενεθλίων του. Στην πιο κρίσιμη φάση του αγώνα και μετά από τζάμπολ, ο Μπεντίλ βρέθηκε εκτός γηπέδου από μαρκάρισμα αντιπάλου, ο Τέιλορ έμεινε ελεύθερος κάτω από τη ρακέτα και έστειλε τη διαφορά στο +4, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς.

Οι “πράσινοι” γνώρισαν έτσι την ήττα με 97-93 και “έπεσαν” στο 4-9 στην κατάταξη της Euroleague, μετά από 13 αγώνες στη διοργάνωση, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης “ανέβηκε” στο 9-5 με ένα ματς περισσότερο.

Tα δεκάλεπτα: 15-14, 29-33, 48-56, 68-68, 79-79, 93-97

Τα στατιστικά των παικτών

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Μακ 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 16:30), Παπαγιάννης 14 (7/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Μποχωρίδης 4, Παπαπέτρου 18 (3/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κασελάκης, Φόστερ 1, Νέντοβιτς 27 (4/9 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 7/8 βολές), Γουάιτ 2, Μήτογλου 4 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπέντιλ 13 (5/8 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 4 (4 ασίστ)

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 4, Ράντολφ 18 (6/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φερνάντεθ 1 (0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Αμπάλντε 18 (4/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λαπροβίτολα, Ντεκ 6 (1/6 σουτ, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκαρούμπα, Κάρολ 11 (1), Ταβάρες 20 (9/13 δίποντα, 2/4 βολές, 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιουλ 6 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα), Τόμπκινς 12 (2/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Τέιλορ.