ΠΑΟΚ: Έγινε… 50άρης στην Ευρώπη – Μια από τις κορυφαίες του νίκες

ΠΑΟΚ Αιντχόβεν
Intime.gr

Ο ΠΑΟΚ διέλυσε με 4-1 την Αϊντχόφεν, πετυχαίνοντας έτσι την 50ή του εντός έδρας νίκη στα κύπελλα Ευρώπης και 8η ευρύτερη.

Πέτυχε μεγάλη ανατροπή μέσα στην Τούμπα. Ο εντυπωσιακός ΠΑΟΚ του δευτέρου ημιχρόνου νίκησε την Αϊντχόφεν με 4-1, για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League και αύξησε αισθητά τις ελπίδες πρόκρισης του στους “32” της διοργάνωσης.

Click4more: ΠΑΟΚ – Αϊντχόφεν: “Πάτησε” τους Ολλανδούς! Ονειρεμένο ημίχρονο με… super Τζόλη και Ζίφκοβιτς

Αυτή ήταν η 50η νίκη του ΠΑΟΚ ως γηπεδούχος στα Κύπελλα Ευρώπης, ενώ έχει παράλληλα 23 ισοπαλίες και 27 ήττες.

Το “τρίποντο” κόντρα στην Αϊντχόφεν ήταν η όγδοη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη του «Δικεφάλου του Βορρά» στην Ευρώπη. Κορυφαία παραμένει το 0-7 απέναντι στη Λοκομοτίβ Τιφλίδας στις 16 Σεπτεμβρίου του 1999 για τον πρώτο προκριματικό του Κυπέλλου UEFA.