Ανεβαίνει η Άρσεναλ! Πρώτη εκτός έδρας νίκη για Έμερι

Τη δεύτερη σερί νίκη της στην Premier League πανηγύρισε η Άρσεναλ. Οι “κανονιέρηδες” πέρασαν δύσκολα από την έδρα της Κάρντιφ, επικρατώντας με 3-2, για τέταρτη αγωνιστική.

Η Άρσεναλ κατάφερε να φύγει αλώβητη από την Ουαλία. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι επικράτησε της Κάρντιφ με 3-2 κι έφτασε τους 6 βαθμούς σε 4 αγωνιστικές στην Premier League.

Με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να αγωνίζεται και στα 90 λεπτά, οι Λονδρέζοι άνοιξαν το σκορ στο 11ο λεπτό με κεφαλιά του Μουστάφι, ο οποίος πανηγύρισε το γκολ που πέτυχε, σχηματίζοντας τον αλβανικό αετό. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Καμαράσα έκανε το 1-1.

Η Άρσεναλ πήρε εκ νέου του προβάδισμα στο 62′ με γκολ του Ομπαμεγιάνγκ, αλλά ο Ουάρντ ισοφάρισε στο 70′ για την Κάρντιφ. Το τρίποντο στους Λονδρέζους το χάρισε τελικά ο Λακαζέτ, ο οποίος βρήκε δίχτυα στο 81′, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη του Ουνάι Έμερι στον πάγκο της Άρσεναλ, η οποία ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.