Προκριματικά Euro 2020: “Καρέ” από Ρονάλντο! Πεντάρα από την Αγγλία – videos

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να είναι “καυτός” και να σκοράρει για δεύτερη φορά στη διεθνή του καριέρα, 4 γκολ σε έναν αγώνα, η Πορτογαλία πέρασε με επιβλητικό τρόπο από την έδρα της Λιθουανίας. Τρομερό ματς με 8 τέρματα στο Αγγλία – Κόσοβο.

Στο ματς της βραδιάς στον πρώτο όμιλο των προκριματικών του Euro 2020, η Αγγλία βρέθηκε πίσω στο σκορ πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα, όμως “απάντησε” με πεντάρα πριν καν ολοκληρωθεί το ημίχρονο.

Στέρλινγκ, Κέιν και Σάντσο (2) σκόραραν για τα “τρία λιοντάρια”, τα οποία βρήκαν και ένα αυτογκόλ για το 5-1 επί του Κοσόβου, το οποίο μείωσε όμως στο τελικό 5-3 στο δεύρερο μέρος.

Τσεχία – Αγγλία

Στο δεύρερο όμιλο, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε μία ακόμη “μυθική” εμφάνιση με τη φανέλα της Πορτογαλίας και σκοράροντας για δεύτερη φορά τέσσερα τέρματα με την Εθνική του Ομάδα, την οδήγησε σε… περίπατο στην Λιθουανία, με το τελικό 5-1.
Ο Πορτογάλος έφθασε έτσι τα 93 γκολ με την ομάδα του Φερνάντο Σάντος, επιτρέποντας στην ομάδα του να προσπεράσει και τη Σερβία, η οποία την ίδια ωρα επικρατούσε στο Λουξεμβούργο με 3-1 (66′ Τούρπελ – 36′, 78′ Μίτροβιτς, 55′ Ράντονιτς).

Πορτογαλία – Λουξεμβούργο

Τέλος, στον 8ο όμιλο, Γαλλία και Τουρκία έκαναν άνετες νίκες επί της Ανδόρας και της Μολδαβίας αντίστοιχα, αλλά το αποτέλεσμα της βραδιάς πέτυχε η Αλβανία, που πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με 4-2 κόντρα στην Ισλανδία. Το ματς είχε συγκλονιστική εξέλιξη, με τον Ντερμάκου να ανοίγει το σκορ στο 32′, τον Σίγκουρντσον να ισοφαρίζει στο 47′ και να ακολουθεί η ίδια εικόνα (Χισάι στο 52′ – Σίγκμπορσον στο 58′), πριν “καθορίσουν” το ματς ο Ρόσι στο 79΄ με το τρίτο αλβανικό τέρμα και ο Τσικαλέσι στο 82′ με το τελικό 4-2.

Μολδαβία – Τουρκία 0-4
Γαλλία – Ανδόρα  3-0
Αλβανία – Ισλανδία  4-2