Πέμπτη, 18 Απρ.

Nations League: “Επική” πρόκριση για την Ολλανδία! Τα αποτελέσματα της βραδιάς – videos

Παρότι χρειαζόταν μόλις ένα βαθμό για να πάρει την πρώτη θέση στον πρώτο όμιλο της League Α, η Ολλανδία χρειάστηκε μία επική ανατροπή στο τέλος του αγώνα με τη Γερμανία, για να προκριθεί στο Final 4 του Nations League, με το τελικό 2-2.

Για 85 λεπτά αγώνα, η Ολλανδία έδειχνε έτοιμη να… χαρίσει την πρώτη θέση στην παγκόσμια πρωταθλήτρια Γαλλία, όμως δύο γκολ των παικτών της μέσα σε 5 λεπτά, έφεραν την ανατροπή στον αγώνα με τη Γερμανία και το τελικό 2-2, της έδωσε τελικά μια πανηγυρική πρόκριση για το Fianl 4 του Nations League.

Οι “Οράνιε” μπήκαν χαλαρά στο παιχνίδι με τα “πάντσερ” και βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 μόλις στο 20ό λεπτό, χάρη σε γκολ των Βέρνερ και Σανέ. Ο Πρόμες στο 85΄όμως έβαλε την ομάδα του ξανά στο ματς και ο Βαν Ντάικ 5 λεπτά αργότερα, ολοκλήρωσε την ανατροπή και “σφράγισε” το εισιτήριο της Ολλανδίας για την τελική φάση της νέας διοργάνωσης στην Πορτογαλία.

Nations League: Προκρίσεις και υποβιβασμοί στη νεοσύστατη διοργάνωση

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς, ξεχώρισε η εκτός έδρας νίκη της Νορβηγίας επί της Κύπρου με 0-2 χάρη σε δύο γκολ του Καμαρά, αφού σε συνδυασμό με τη “γκέλα” της Βουλγαρίας επί της Σλοβενίας (1-1), πήρε την πρώτη θέση και την άνοδο από τον τρίτο όμιλο της League C.