Στο Euro 2020 και η Ουκρανία! “Εξάσφαιρη” η Αγγλία – videos

Η Ουκρανία ακολούθησε Βέλγιο, Ιταλία, Ρωσία και Πολωνία στην τελική φάση του Euro 2020. Εντυπωσιακό πέρασμα της Αγγλίας από τη Βουλγαρία. Τα 700 γκολ στην καριέρα του έφτασε ο Κριστιάνο Ρονάλντο! Τα αποτελέσματα της Δευτέρας στα προκριματικά.

Μεγάλο ματς είχαμε το βράδυ της Δευτέρας (14.10.2019) στο “Ολιμπίνσκι” του Κιέβου, εκεί όπου -για τον 2ο όμιλο προκριματικό όμιλο του Euro 2020- η Ουκρανία νίκησε με 2-1 την Πορτογαλία και “κλείδωσε” την πρόκριση της στα τελικά της διοργάνωσης. Γιάρεμτσουκ (7′) και Γιαρμολένκο (27′) έφτιαξαν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου για τους γηπεδούχους.

Οι Ουκρανοί όμως έμειναν στο 72′ με δέκα παίκτες. Ο Στεπανένκο έκανε πέναλτι και είδε την κόκκινη κάρτα. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ανέλαβε την εκτέλεση και διαμόρφωσε το τελικό 2-1 με το 700ό του γκολ! Η ομάδα του Σάντος πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά τελικά γνώρισε την πρώτη της ήττα στη διαδικασία των προκριματικών.

Στο Βίλνιους, η Σερβία έκανε το… καθήκον της επικρατώντας 2-1 της Λιθουανίας, αν και ζορίστηκε αρκετά. Οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν τη 2η σερί νίκη τους και μπήκαν για τα καλά στο κόπο της πρόκρισης.

Εντυπωσιακό ματς στη Βουλγαρία, εκεί όπου η Αγγλία έκανε ένα τρομερό “διπλό” (6-0)! Οι φιλοξενούμενοι “καθάρισαν” από νωρίς το ματς. Μόλις στο 7′ ο Ράσφορντ έκανε το 0-1 με ένα ασύλληπτο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή και από δύσκολη θέση. 13 λεπτά μετά, ο Μπάρκλεϊ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του Σάουθγκεϊτ.

Βουλγαρία – Αγγλία: Προσωρινές διακοπές! Ρατσιστικά συνθήματα και ναζιστικές χειρονομίες!

Μάλιστα, ο μέσος της Τσέλσι πέτυχε το δεύτερο του γκολ στην αναμέτρηση στο 32′, κάνοντας το 0-3 για τα “τρία λιοντάρια”. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Στέρλινγκ να κάνει το 0-4 στις καθυστερήσεις του.

Η Αγγλία έφτασε στα αντίπαλα δίχτυα και στην επανάληψη. Στο 69′ ο Ραχίμ Στέρλινγκ πέτυχε το δεύτερο του γκολ στην αναμέτρηση και έφτασε τα 10 στα τελευταία 10 ματς του στα “τρία λιοντάρια”. Το τελικό 0-6 διαμορφώθηκε στο 85′ με τον Χάρι Κέιν.

Στην άλλη αναμέτρηση του πρώτου ομίλου, το Κόσσοβο επικράτησε εντός έδρας του Μαυροβουνίου με 2-0 και βρίσκεται στο -1 από τη δεύτερη του γκρουπ, Τσεχία.

Γαλλία – Τουρκία: Σκόραραν και χαιρέτησαν στρατιωτικά! video, pics