“Super” Λουκάκου! Απολαυστική πρεμιέρα για Γιουνάιτεντ [vids]

On fire! “Λάμψη” Λουκάκου στο “Όλντ Τράφορντ”. Στο επίσημο ντεμπούτο του με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ο Βέλγος επιθετικός σκόραρε δυο φορές κατά της Γουέστ Χαμ και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Μουρίνιο (4-0), στην πρεμιέρα της στην Premier League.

Η Γιουνάιτεντ ήταν η ομάδα που -έχοντας την κατοχή της μπάλας- προσπαθούσε να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Χαρτ. Η Γουέστ Χαμ βρέθηκε να αμύνεται από τα πρώτα λεπτά, ενώ έδειξε ικανή -με τις γρήγορες αντεπιθέσεις της- να απειλήσει.

Χωρίς να έχει δεχθεί “καθαρή” φάση, η… οπισθοφυλακή των φιλοξενούμενων δεν έδειξε σταθερή. Το γήπεδο άρχισε να… γέρνει υπέρ των “κόκκινων διαβόλων” -μεγάλο παιχνίδι από τον Μάτιτς- και με τη συμπλήρωση 18′ παιχνιδιού έχασαν την πρώτη τους μεγάλη ευκαιρία. Ο Μάτα δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Χαρτ, η μπάλα πήγε πάλι στα πόδια του, τη γύρισε για τον Λουκάκου, αλλά και ο Βέλγος δεν μπόρεσε να την σπρώξει στα δίχτυα.

Στο 33′ όμως ο Λουκάκου δεν λάθεψε και πέτυχε το πρώτο του γκολ με την Γιουνάιτεντ στο “Ολντ Τράφορντ”, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια στα αντίπαλα δίχτυα, για το 1-0.

Στο 45+1′ όμως και στην πρώτη της ευκαιρία, ο ο Ντε Χέα έδιωξε με τις γροθιές το ισχυρό σουτ του Αγιού. Η νίκη της Γιουνάιτεντ είχε όμως την… υπογραφή του Λουκάκου, ο οποίος στο 53′ έκανε το 2-0 με κοντινή κεφαλιά. Μεγάλη στιγμή για την ομάδα του Μουρίνιο στο 66′, όταν ο… ορεξάτος Ράσφορντ κατάφερε να στείλει την μπάλα στη ρίζα του αριστερού δοκαριού της Γουέστ Χαμ με μακρινό σουτ.

Το δεύτερο τέρμα του 24χρονου Βέλγου φορ ήταν το 11ο γκολ του κόντρα στη Γουέστ Χαμ. Το τελικό 4-0 διαμόρφωθηκε στα τελευταία λεπτά. Ο Μαρσιάλ στο 88′ με ψύχραιμο πλασέ και ο Πογκμπά στο 90′ (με εκτός περιοχής σουτ) έστειλαν την Γιουνάιτεντ στην ρπώτη θέση της βαθμολογίας της Premier League.